Atsakingai ūkininkaukime ir žiemą

ukis-ziema kasdieniniai-ziemos-darbai

(2017-01-05)

Darbai ūkyje sukasi ištisus metus. Kiekvienas metų laikas kelia savus iššūkius ir grėsmes. Į šalį atkeliavus atšiauriam žiemos orui Lietuvos ūkininkų sąjunga primena ūkininkams, kad ūkyje privalu įvertinti papildomus pavojus, gresiančius įvairiais pakenkimais darbuotojų, paties ūkininko ir jo šeimos narių sveikatai. Žema oro temperatūra, slidumas, darbo priemonių, technikos parengimas ir aprangos tinkamumas – visa tai turi būti įvertinta rengiantis atlikti ūkio darbus. Nedera pamiršti tinkamai pasirūpinti ir ūkyje laikomais gyvūnais. Valstybinė darbo inspekcija įspėja: visais atvejais esant sudėtingoms oro sąlygoms (pūga, stiprus vėjas, sniegas, apledėjimas, blogas matomumas ir panašiai), jei jos kelia grėsmę darbuotojų saugai ir sveikatai, darbus būtina nutraukti.

Žema oro temperatūra. Ypač tai aktualu dirbantiesiems lauko sąlygomis. Miško kirtimo, krovimo, kelių, teritorijų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą. Teisės aktai nurodo, kad, kai aplinkos oro temperatūra žemesnė kaip minus 100C, dirbantiems lauke arba nešildomose patalpose darbuotojams privalu suteikti ne trumpesnes kaip 10 minučių specialias pertraukas ne rečiau kaip kas pusantros valandos. Papildomų ir specialiųjų pertraukų skaičius, trukmė ir poilsio vieta, atsižvelgiant į konkrečias darbo sąlygas, nustatomi kolektyvinėse sutartyse bei darbo tvarkos taisyklėse. Be to, visais atvejais darbdavys privalo aprūpinti darbuotojus specialiais darbo drabužiais, apsaugančiais nuo žemos temperatūros.

Jei šalta darbo patalpose. Darbo patalpų tinkama oro temperatūra nustatoma atsižvelgiant į dirbančiojo fizines pastangas atlikti darbą – kuo lengvesnis fizinis darbas, t.y. nereikalauja didelės fizinės įtampos bei jėgų jam atlikti, tuo aukštesnė turėtų būti darbo patalpų oro temperatūra.

Slidumas. Būtina įvertinti judėjimo kelių ūkio teritorijose (takų, laiptų, kiemų, darbo vietų) slidumą, dėl kurio žiemą susižalojęs nukenčia ne vienas darbuotojas. Ypač pavojinga šiuo atžvilgiu statybose. Orų kitimą reikia itin atidžiai įvertinti atliekant darbus aukštyje, miško darbus.

Darbo priemonės lauko sąlygomis. Žiemos metu taip pat atsiranda pavojų, susijusių su lauko sąlygomis naudojamomis darbo priemonėmis, tarp jų – ir potencialiai pavojingų įrenginių darbu. Pabrėžtina, kad esant stipriam vėjui, smarkiai sningant ar kai kiti veiksniai neatitinka naudojimo dokumentuose nustatytų sąlygų turi būti sustabdytas darbas su kėlimo kranais.

Daugiau dėmesio gyvūnų priežiūrai. Ūkiniuose pastatuose laikomi gyvūnai turi būti apsaugoti nuo jų sveikatai kenkiančių oro sąlygų, plėšrūnų ir pavojų. Be to, turi būti atsižvelgta į jų amžių, veislę, lytį ir gaminamos produkcijos rūšį. Pvz., suaugę galvijai, arkliai, avys ar kt. gyvūnai, kurie yra prisitaikę prie lauko sąlygų, žymiai geriau ir sveikiau jaučiasi lauke, tačiau, esant žemai aplinkos temperatūrai, siaučiant pūgoms, pučiant stipriam vėjui, sningant ir pan. turi būti jiems pritaikytose patalpose. Mūsų šalyje auginami tik kelių veislių galvijai, kurie yra atsparesni žemoms temperatūroms. Tačiau veterinarijos specialistai rekomenduoja tvartuose laikomus gyvūnus (ypač arklius) išvesti nors trumpam pasivaikščioti net ir per šalčius.

Veterinarijos specialistai visada ragina ūkininkus pasirūpinti gyvūnų laikymo patalpomis dar neįžiemojus, o jei tai nepadaryta, suskubti taisyti padėtį. Reikia užsandarinti tvartų langus, duris, palikti tik ventiliacijai skirtas angas, bet nesudaryti sąlygų skersvėjams, kreikti pakankamu kiekiu sausų pakratų. Šaltuoju metų laiku reikia daugiau dėmesio skirti gyvūnams: duoti pakankamai pašarų ir vandens, šerti įvairesniais pašarais, nes per šalčius jiems reikia daugiau maisto kūno temperatūrai palaikyti.

Žiemą nuo blogų oro sąlygų kenčia ne tik prastai prižiūrimi ūkiniai gyvūnai, bet ir lauke laikomi šunys. Rūpestingi šeimininkai turėtų pasirūpinti šunų šėrimu ir girdymu, apšiltinti jų būdas. Neleiskime gyvūnams kentėti.

 

Parengta pagal VDI ir VMVT informaciją

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį