- Lietuvos ūkininkų sąjunga - http://lus.lt -

Copa-Cogeca pritaria papildomai paramai ES žemės ūkio sektoriui nukentėjus nuo Rusijos sankcijų

Copa-Cogeca pasisako už papildomas paramos priemones ES žemės ūkio sektoriui nukentėjus nuo Rusijos sankcijų, paskelbtų ES žemės ūkio produktų importui į šią šalį, ir perspėja, jog ūkininkų gerovei kyla didelė grėsmė, o kainos už jų produkciją smarkiai krenta.

Organizacijų nuomonė buvo išreikšta po to, kai Lenkijos ūkininkai rugpjūčio 26 d. Briuselyje suorganizavo demonstraciją, su prašymu skirti papildomą paramą.

Copa-Cogeca palaiko Europos Komisijos veiksmus skiriant paramą ES vaisių ir daržovių sektoriui, tačiau kai kuriais atvejais ES gamintojų kainoms krentant 50 proc., pagalbai skirtas paketas nebus pakankamas. Kitiems sektoriams, paveiktiems sankcijų, pavyzdžiui, pieno, taip pat reikės paramos.

Copa-Cogeca generalinis sekretorius Pekka Pesonen perspėjo: „Apie 10 proc. ES eksporto sudaro Rusijos rinka, tai sudaro 11 milijardų eurų kasmet ir kol kas numatyta parama nėra pakankama kompensuoti vaisių ir daržovių gamintojų patiriamus nuostolius. Papildoma pagalba reikalinga tam, kad krizė rinkoje neįsibėgėtų, kas padarytų dar didesnę žalą ekonomikai. Palaikau lenkų vaisių ir daržovių augintojus, kurie suorganizavo demonstraciją. Vėliau numatoma ispanų ūkininkų ir žemės ūkio kooperatyvų demonstracija. Rusijos sankcijos smogia daugeliui Europos šalių. Ūkininkai ir žemės ūkio kooperatyvai jau dabar susiduria su dideliais iššūkiais, tokiais kaip blogi orai ir ekonominis nestabilumas yra paskutinis dalykas, kurio jiems reikia. Politiniai nesutarimai nėra mūsų kaltė, tačiau mūsų sektorius yra labiausiai pažeidžiamas“.

Copa-Cogeca kviečia priimti išskirtines rinkos stabilumą išlaikyti padėsiančias priemones, pavyzdžiui, paankstinant tiesioginių išmokų išmokėjimą, paspartinant reklaminių kampanijų paleidimą, kad būtų paskatinta nauja paklausa ir randamos naujos rinkos produktams Kinijoje bei Vidurio rytuose.

Pirminiai paskaičiavimai rodo, kad žala bus daug didesnė nei 400 mln. eurų, kurie yra numatomi BŽŪP krizių fonde. Parama privalo būti teikiama ne tik iš BŽŪP biudžeto, bet ir iš kitų fondų.

Copa ir Cogeca organizacijų prezidentai kartu su Nacionalinės ūkių organizacijos (NFO) prezidentu ir kooperatyvais iš visos Europos susirinks Briuselyje kitą savaitę, kad ištirtų patirtų nuostolių mastą ir aptartų, kokių tolimesnių veiksmų reikia imtis. Tai vyks prieš pat ES Ministrų tarybos susitikimą, kuris numatomas rugsėjo 5 d. Copa-Cogeca taip pat skatina EK ir šalis nares siūlyti paramą pieno sektoriui, kuris kai kuriose šalyse susiduria su smarkiu kainų kritimu.

Straipsnį pagal Copa-Cogeca informaciją parengė Giedrė Kojalienė

KPF-LKT logo bendras 2013_MU1


Straipsnis atspausdintas iš Lietuvos ūkininkų sąjunga: http://lus.lt

URL: http://lus.lt/copa-cogeca-pritaria-papildomai-paramai-es-zemes-ukio-sektoriui-nukentejus-rusijos-sankciju/

Teisės saugomos 2014 Lietuvos ūkininkų sąjunga. Visos teisės saugomos