Dar kartą kreiptąsi į valdžios institucijas dėl situacijos augalininkystės sektoriuje

Vilnius 2013-08-24 174

2016-08-31

Kalendorinei vasarai skaičiuojant jau paskutines savo valandas šiais metais, Lietuvos ūkininkų sąjunga dar kartą kreipėsi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Seimo Kaimo reikalų komitetą ir Žemės ūkio ministeriją dėl situacijos augalininkystės sektoriuje. Turime visuotinai pripažinti, jog ir augalininkystės sektoriuje, apimančioje ir daržininkystę, šiemet ekstremali situacija nors oficialiai tokia ir nepripažįstama. Norime atkreipti dėmesį, jog tiek pieno gamintojai, negaudami normalios kainos už parduodamą pieną, tiek augalininkai, negalėdami laiku nuimti savo derliaus dėl pernelyg ilgai užsitęsusio lietaus, tikrai šiemet yra vienodai sudėtingoje situacijoje ir ne vienas, o abu šie sektoriai reikalauja papildomo dėmesio iš valdžios institucijų.

Lietuvos žemdirbiai, kurie specializuojasi įvairiose augalininkystės šakose, pastarosiomis po ilgo lietingo laikotarpio buvusiomis saulėtomis dienomis stengias nuiminėti likusį derlių, kuris jau yra tik pašarinis ir gerokai mažesnis nei buvo galima tikėtis. Lietuvos hirometerologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos š.m. rugpjūčio 29 d. duomenimis, vertinant agrometeorologines sąlygas pagal Selianinovo hidroterminio koeficiento reikšmes, optimalios drėgmės sąlygos susidariusios pietiniuose ir pietrytiniuose šalies rajonuose, taip pat Akmenės rajone. Kitur vis dar išlieka drėgmės perteklius, o Vakarų Lietuvoje, taip pat Pasvalio, Radviliškio ir Raseinių rajonuose jis dar itin didelis.

Daugelis ūkininkų savo veiklą vykdo naudodamiesi suteiktomis paskolomis ir supranta, jog bus sudėtinga vykdyti laiku savo įsipareigojimus, nes lauktas derlius pas daugelį prastos kokybės ir gerokai mažesnis nei buvo suplanuotas. Daug papildomų lėšų reikalauja derliaus džiovinimas, kuris tiesiog šiemet būtinas.

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie ŽŪM, atsakydama į mūsų š.m. rugpjūčio 17 d. raštą Nr. 16-08/1017 „Dėl susidariusios nepalankios derliaus nuėjimo situacijos“, šią savaitę mus raštu informavo, jog tiesioginių išmokų avansai bus pradėti mokėti nuo š.m. spalio 17 d. (kaip ir ankstesniais metais) ir pasieks apie 99 proc. pareiškėjų per pirmąsias dvi avansų mokėjimo savaites. Tai reiškia, jog šis terminas nusitęs iki spalio pabaigos. Vykdant šių metų pasėlių deklaravimą jis buvo paankstintas viena savaite su viltimi, kad tiesioginių išmokų avansai greičiau pasieks jų gavėjus. Norime atkreipti dėmesį, jog daugelis ūkininkų, turinčių kreditų už sėklą, augalų apsaugos priemones, trąšas, degalus, turi atsiskaityti su jas teikusiomis įmonėmis iki š.m. spalio 1 d. Todėl yra tiesiog gyvybiškai būtina, jog būtų tartasi tiek dėl paskolų termino atidėjimo, tiek dėl galimybės ankstinti tiesioginių išmokų mokėjimo terminą.

Išsiųstame rašte prašoma inicijuoti kreipimąsi į bankus, žemdirbiams paslaugas kreditan teikiančias įmones dėl paskolų termino atidėjimo galimybės dėl nepalankių derliaus nuėmimo sąlygų, pripažįstant jas kaip force majore išlygą. Taip pat prašoma inicijuoti susitikimą su įmonėmis, su kuriomis pasirašytos sutartys dėl derliaus supirkimo, kad jos netaikytų sankcijų dėl įsipareigojimų nevykdymo, kai didesnė dalis derliaus šiemet yra itin prastos kokybės. Papildomai siūlma kreiptis ir į biokuro katilinių bendroves, kad šios šiemet supirktų bent dalį pašarinių grūdų, netinkamų maisto gamybai, bet tinkamų biokuro gamybai.

Lietuvos ūkininkų sąjungos informacija

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį