Europos Komisija pateikė žemės ūkio rinkos ir kainų apžvalgą

ES javų eksportas pasiekė rekordą – 42 mln. tonų per 2013/14 pardavimų metus. Tai padėjo pasiekti aukštos kainos ir didelė paklausa daugiausia iš Magrebo šalių. Šiemet taip pat tikimasi didelio javų derliaus. Pasak Europos Komisijos pateiktos trumpo laikotarpio rinkos apžvalgos, mėsos ir paukštienos gamyba turėtų augti.

Numatoma, kad javų derlius iki 2014/15 metų pardavimo metų pabaigos pasieks 303 megatonų. Ūkininkai renkasi paprastuosius kviečius ir kukurūzus vietoj miežių ir kietųjų kviečių. Tačiau analitikų teigimu, didelis neaiškumas vis dar išlieka dėl klimato įtakos vasaros derliui, ypač grūdiniams kukurūzams, kurių derlius pagal dabartinius planus turėtų būti didesnis nei vidutinis (+3,5 proc). Tikimasi, kad ES mėsos rinka atsigaus po dvejus metus trukusio jautienos bei kiaulienos gamybos stygiaus. Vietinis suvartojimas turėtų padidėti dėl nedidelio ekonomikos atsigavimo. Šioks toks jautienos gamybos padidėjimas jaučiamas po žymaus 8,3 proc. nuosmukio buvusio 2011 – 2013 metų laikotarpyje, kai daugiau ūkininkų nuo mėsinių galvijų auginimo perėjo prie pieno ūkių kūrimo. Kiaulienos gamyba taip pat turėtų truputį išaugti, palyginus su nuosmukiu, patirtu dėl kiaulių gerovės reikalavimų ES įvedimo praėjusių metų pradžioje. Tačiau numatoma, kad mėsos eksportas kris beveik 5 proc., ypatingai kiaulienos bei paukštienos sektoriuose dėl politinio netikrumo ir sanitarinių reikalavimų sukuriamų barjerų. Rusijos draudimas įvežti ES kiaulieną yra pagrindinis smukusio eksporto faktorius. Tuo tarpu avienos gamyba turėtų nežymiai išaugti per ateinančius metus.
Palankios oro sąlygos ir aukštos kainos per pirmus keturis 2014 metų mėnesius paskatino 6 proc. padidėjimą pieno produktų sektoriuje. Nugriebto pieno miltelių eksportas išaugo 66 proc. palyginus su praėjusiais metais, tuo tarpu nenugriebto pieno miltelių eksportas išaugo 30 proc. dėl padidėjusios paklausos Kinijoje ir Alžyre.

Daugiau informacijos Europos Komisijos žemės ūkio rinkų ir kainų apžvalgoje:
http://ec.europa.eu/agriculture/markets-and-prices/short-term-outlook/pdf/2014-07_en.pdf

KPF-LKT logo bendras 2013_MU1

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį