Europos Komisija taikys skubias rinkos paramos priemones pieno sektoriui

43DI061206F14-596x397

Šiandien, rugpjūčio 28 d., Europos Komisija pranešė, kad pradės teikti privačiam sviesto, nugriebto pieno miltelių ir tam tikrų sūrių sandėliavimui skirtą paramą, siekdama sušvelninti Rusijos taikomų ES pieno produktų importo apribojimų poveikį. Europos Komisija taip pat patvirtino, kad sviesto ir nugriebto pieno miltelių intervencinis supirkimas bus pratęstas iki šių metų pabaigos.

Už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Dacianas Ciolosas sakė: „Kainos Europos pieno produktų rinkoje rodo, kad Rusijos draudimas jau veikia šį sektorių. Kai kurios valstybės narės praranda eksporto pajamas ir turi ieškoti naujų rinkų. Europos pieno produktų sektoriui reikia laiko ir pagalbos prisitaikant, todėl šiandien pranešu apie tikslingą rinkos paramą, skirtą pieno milteliams, sviestui ir eksportuojamiems sūriams. Prireikus bus imamasi kitų priemonių. Be to, artimiausiomis dienomis valstybėms narėms ir Europos Parlamentui pristatysiu pirmą išsamią Rusijos draudimų trumpalaikio ir vidutinės trukmės poveikio svarbiausiems Europos žemės ūkio ir maisto produktų sektoriams analizę ir galimų politikos priemonių apžvalgą. Mano žinia ES gamintojams aiški: atsiradus materialiai rinkos destabilizacijos grėsmei, ir toliau taikysime bendrosios žemės ūkio politikos priemones, kad stabilizuotume rinką.“

Europos Komisija skirs sviesto ir nugriebto pieno miltelių privataus sandėliavimo paramą, kad padengtų šių produktų sandėliavimo 3–7 mėnesius išlaidas. Teisės akto projektas bus pateiktas komitetui balsuoti kitą savaitę.

Atsižvelgdama į tam tikrų sūrių užimamą ES eksporto į Rusiją dalį (eksporto vertė 2013 m. buvo beveik 1 mlrd. eurų), Europos Komisija nori taikyti paramą ir sūriams. Sūrio privataus sandėliavimo taisyklės ir intervencinio laikotarpio pratęsimas bus nustatyti deleguotajame akte, kurį Europos Komisija pateiks artimiausiu metu, taikydama skubias rinkos paramos priemones, nustatytas per praėjusiais metais numatytą BŽŪP reformą.

 Pagrindinė informacija

Privataus sandėliavimo parama yra sviestui ir nugriebto pieno milteliams skirta priemonė, numatyta pagal galiojančias BŽŪP rinkos taisykles. Europos Komisija padeda padengti laikino sandėliavimo ne mažiau kaip 90 dienų (bet ne daugiau nei 210 d.) išlaidas. Sandėliuojami produktai išlieka veiklos vykdytojų nuosavybe, ir savininkai turi pasirūpinti tų produktų pardavimu, kai baigiasi jų sandėliavimas.

Atsižvelgdama į tam tikrų sūrių užimamą ES eksporto į Rusiją dalį (eksporto vertė 2013 m. buvo beveik 1 mlrd. eurų), Europos Komisija nori taikyti šią paramos priemonę ir sūriams. Dabar pagal BŽŪP galiojančiose rinkos taisyklėse numatyta privataus sandėliavimo paramą skirti tik sviestui, nugriebto pieno milteliams ir sūriams su saugoma kilmės vietos arba geografine nuoroda, todėl reikės imtis išskirtinių priemonių, kad parama būtų skiriama įvairiems į Rusiją eksportuotiems sūriams.

Pernai ES pieno produktų eksporto į Rusiją vertė buvo 2,3 mlrd. eurų (iš jų 1 mlrd. eurų už sūrį). 2013 m. sūrį į Rusiją eksportavo 25 valstybės narės, bet pagrindinės sūrio eksportuotojos yra šios šalys: Nyderlandai, Lietuva, Suomija, Lenkija, Danija, Vokietija, Italija, Prancūzija ir Latvija.

Šios pieno produktų sektoriui skirtos priemonės papildo skubias rinkos paramos priemones, jau taikomas persikams ir nektariniams (pranešta rugpjūčio 11 d.; vertė – 32,7 mln. eurų) ir vaisiams bei daržovėms (pranešta rugpjūčio 25 d.; vertė – 125 mln. eurų).

Europos Komisijos informacija

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį