Kėdainių krašto ūkininkai nesileis spardomi

20191025_084636 (2019-10-29)

Kėdainių ūkininkai bene pirmieji Lietuvoje viešai pademonstravo, kad jie nesirengia taikstytis su valdžios abejingumu žemės ūkiui ir su traktoriais atvyko prie savivaldybės pastato, kur tuo metu Rajono Taryba svarstė žemės mokesčio klausimą. Parodomąją akciją organizavo Kėdainių krašto ūkininkų sąjunga (KKŪS). Pasak jos atstovės Jūratės Jodeikienės, rengiamos akcijos metu norėta pasižiūrėti į ūkininkų vienybę. „Jei ūkininkai būtų neatsiliepę, reikštų, kad mes gyvenam gerai ir jokių problemų nėra. Laimei, taip neįvyko ir vyrai traktoriais suvažiavo į Kėdainių miesto centrą“,- sakė J.Jodeikienė.

20191025_230055 DSC_0122

Iš kart reikėtų pasakyti, kad Rajono Taryba po ilgų svarstymų balsuodama nepritarė pasiūlymui ir nesutiko sumažinti žemės mokesčio 25 proc. Įdomu tai, kad sprendimą lėmė vienas balsas, todėl daugumos akys nukrypo į Tarybos narį, Valstiečių ir žaliųjų partijos atstovą, ūkininką Algimantą Kižauską, kuris nuo balsavimo nusišalino. Paprašėme A. Kižausko pakomentuoti savo poelgį, juolab, kad kiti jo frakcijos nariai balsavo už mokesčio sumažinimą. „Nusišalinti privalėjau dėl man, kaip ūkininkui, suteiktos mokestinės lengvatos, kitu atveju būčiau turėjęs aiškintis Etikos ir procedūrų komisijai. Bet jei ir būčiau nenusišalinęs, tai nebūtų išgelbėję, nes būčiau balsavęs prieš mokesčio sumažinimą. Šį klausimą jau anksčiau buvome aptarę su Dotnuvos seniūnijos, kur yra mano ūkis, ūkininkais ir buvo priimtas vieningas sprendimas“,- sakė A. Kižauskas. Taip pat įdomu tai, kad kitas Tarybos narys, taip pat ūkininkas Romualdas Gailiūnas nuo balsavimo nenusišalino ir pasisakė prieš lengvatą žemės savininkams.

Tarybos diskusijose dažnai buvo minima, kad rajono valdžia ir taip nemaža dalimi remia ūkininkus per taip vadinamąją žvyro programą. Į ką KKŪS pirmininkas Virmantas Ivanauskas atsakė: „Paimkim vieną seniūniją kurios keliams savivaldybė nupirko žvyro už 8 tūkst. Eur. Tačiau jį parsivežti, išlyginti, sutvarkyti pakelės griovius vietos ūkininkams kainavo 4 tūkst., tad pasirodo ne tokia ir didelė ta savivaldybės dalis, juolab, kad buvo tvarkomi bendro naudojimo rajono keliai, kuriais važinėja geltonieji mokykliniai autobusiukai ir visas kitas, ne tik ūkininkų, transportas“.

Pratęsiant pinigų temą reikėtų pasakyti, kad nesuteikdama lengvatos ūkininkams savivaldybė sutaupė apie 230 tūkst. Eur sumą, kurios dėka, pasak Tarybos narės Nijolės Naujokienės, bus palengvintas rajono bibliotekininkių gyvenimas. Gal tai ir gerai, nes iš tiesų tie 25 proc. tebuvo 1,2 Eur vienam ha žemės.

Tačiau žemdirbių akciją palaikęs ūkininkas Šarūnas Šiušė turi ir kitą matymą. „Mano nuomone, tas mokesčio sumažinimas ar nesumažinimas yra daugiau požiūrio klausimas, nes jau atsiranda tendencija visas šalies problemas krauti ant ūkininkų pečių. Per paskutiniuosius kelis metus visi mokesčiai ūkininkams labai išaugo, kaip pavyzdį galiu pasakyti, kad man žemės mokestis nuo 2018 metų padidėjo ne kažkiek procentų, bet visus 3 kartus. Todėl reikia stabdyti tą lipimą ant galvos ir gulinčio spardymą“,- sakė Š. Šiušė.

DSC_0110 DSC_0088

***

Kaip kito žemės ūkio paskirties žemės žemės mokestis Kėdainių savivaldybėje:

  • 2017 metais, esant 1,5 proc tarifui, žemės mokestis buvo 4,70 eur už 1 hektarą.
  • 2018 m., esant 1 proc tarifui, žemės mokestis buvo beveik 12,00 eur už 1 ha.
  • 2019 m., esant 0,75 proc tarifui, žemės mokestis yra 8,85 eur už 1 hektarą.

Jei Kėdainių rajono Taryba būtų pritarusi Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos prašymui ir patvirtinusi 25 proc žemės mokesčio lengvatą, žemės mokestis už 2019 metus būtų buvęs 5,70 eur už 1 ha.

20191025_225822-1 20191025_231028

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos informacija. Straipsnio autorius Dainius Šepetys

Nuotraukos: Aušros Malinauskienės, Jūratės Jodeikienės

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį