Kėdainių rajone įsibėgėjo konkursas „Metų ūkis‘2016“

gruzu_ukis_4

(2016-10-06)

Kaip ir daugelyje Lietuvos rajonų, taip ir Kėdainių rajone vyksta konkursas „Metų ūkis‘2016“. Konkursui buvo pasiūlyti 7 ūkiai iš skirtingų rajono seniūnijų. Vienam ūkiui atsisakius, spalio 5 d. buvo aplankyti 6 ūkiai.

justinos_kocetovos_ukis

pamatyti_sama-sunku

Savitumu išsiskyrė Justinos Kočetovos ūkis iš Dotnuvos seniūnijos, kuri šalia ūkininkavimo kartu su savo šeima prieš metus įkūrė ir akvakultūros ūkį ŠamŪkis. Šiandien dienai iš šio ūkio prekiaujama ne tik žaliais šamais, bet ir rūkytais, taip pat pradėti gaminti šamų konservai. Per pora metų, vedina didelio užsispyrimo bei įdėjusi daug darbo, iš gamtos Justina atsikovojo apie 60 hektarų žemės plotą, kuriame, kai pirmą kartą atvažiavo pasižiūrėti, augo krūmynai, baloje plaukiojo gulbės ir visi kartojo, kad šiame durpyne niekas neaugs. Išvaliusi ir nusausinusi plotą, naudodama beariminę žemdirbystę ji jau du metus užaugina puikius javus. „Net gi šiemet šiame plote užaugo ekstra klasė kviečiai“ – džiaugiasi Justina. Ir tuo pat metu jos akys krypsta į tolimesnius nesutvarkytus laukus. „Idėjų, minčių turiu daug ir tikrai visa tai įgyvendinsiu, kai tam ateis laikas, kai tvirtai įsitvirtinsiu jau pradėtose srityse“ – šypsodamasi ir su entuziazmu pasakoja Justina. Juk net ir tėtis, kuris iš pat pradžių nepritarė jos norui mesti darbą prestižinėje įmonėje ir pradėti ūkininkauti, šiandien palaiko jos idėjas ir padeda. Žavi ir tai, kad be ūkininkavimo Justina domisi ir kita veikla. Ji yra viena iš iniciatorių ir įkūrėjų Kėdainių radijo Centro FM. Justina juokiasi „Jūs dar negirdėjote mūsų?! Tai įsijunkite 106.1 MHz dažnį“.

mindaugo_semezio_ukis_2 mindaugo_semezio_ukis

Jaunasis ūkininkas Mindaugas Šemežys iš Gudžiūnų seniūnijos mus pasitiko technikos apsuptyje. Ūkininkas dirba apie 300 hektarų žemės, ūkis – augalininkystės. Taip pat gamina granules iš medienos ir jos atliekų.

karolio_smigelskio_ukis_1 k-smigelskio_ukis_4

Karolio Šmigelskio iš Kėdainių miesto seniūnijos ūkyje ideali tvarka. Išrikiuoti traktoriai, sutvarkyta aplinka. Karolis darbuojasi kartu su tėčiu Arvydu nuo mažens iki šiandien. Šalia sukasi ir žmona Gintarė. Karolis savo 165 ha ūkyje augina grūdines kultūras, cukrinius runkelius.

a-katinas_3 a-katinas_2

Augis Katinas iš Pernaravos seniūnijos ūkininkauja virš 20 metų. Dirba apie 100 ha žemės. Ūkis augalininkystės. Ūkininko ne tik pavardė katinas, jo namuose ir gėlių laikikliai, ir vėjarodė – katinai. „Mes mylim katinus“ – šypsodamasi sako žmona Jolanta, „Deja be vyro ir šių metalinių daugiau katinų namuose nėra. Esu jiems alergiška“.

j-naruseviciaus_ukis_2 j-naruseviciaus_ukis

Net dvejuose, Kėdainių ir Jonavos, rajonuose įsikūręs ūkininkas Juozas Naruševičius, pirmenybę teikia Kėdainiams. Juozas yra vienas iš pirmųjų įstojusių į Kėdainių krašto ūkininkų sąjungą. Valdantis 260 ha augalininkystės ūkį, ūkininkas visur pasižymi kruopštumu ir tvarka.

gruzu_ukis_7 gruzu_ukis_6 gruzu_ukis_3 gruzu_uki_2

Kai buvo pasiūlyta brolių Remigijaus ir Egidijaus, bei Egidijaus sūnaus Martyno Gružų iš Šėtos seniūnijos ūkius vertinti kaip vieną, mintyse kilo klausimas, ar atitiksime Lietuvos ūkininkų sąjungos konkurso nuostatus. Bet šių vyrų ūkio atskirai vertinti neįmanoma. Galima sakyti, kad tai šeimos ūkis. Bet mums vis sukosi mintis apie kooperaciją ir norėjosi šį ūkį įvardinti naujai, kaip šeimyninė kooperacija.

Visi trys yra skirtingų profesijų, vienas iš jų, Egidijus, – žinomas Lietuvoje neurochirurgas. Broliai ūkininkauti pradėjo nuo 1993 metų savo tėvų sodyboje. Šioje aplinkoje užaugo ir Martynas. Šiandien visi kartu dirba 270 ha. Šalia atnaujintų namų, sutvarkytame sandėlyje laikoma technika, sandėliuojamos bulvės. Javų sandėliai tolėliau, kitoje vietoje. „Plėstis jau nelabai yra kur, bet mums užtenka“ – sako Remigijus. Jis juokiasi, kad iš pradžių susiviliojo pasakymu, jog dirbti žemę lengva, ką čia reiškia, pavasarį pasėji, rudenį pasamdai, kad nupjautų. Bet greitai visi pamatėme, kad toli gražu to nepakanka, bet dirbti žemę mums patinka ir dabar jau visų trijų gyvenimas sukasi čia.

Spalio 10 d. vertinimo komisija rinksis dar kartą, kad suskaičiuotų ir apibendrintų vertinimo rezultatus, ir paskelbtų I-III vietų nugalėtojus.

Respublikinis Lietuvos ūkininkų sąjungos rezultatų aptarimo renginys vyks šių metų lapkričio 18 d.

Rajone visi 6 ūkiai bus pagerbti Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos vakaronėje, kuri vyks lapkričio pabaigoje ar gruodžio pradžioje.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos informacija

Nuotraukos Jūratės Jodeikienės

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį