Konkurso „Metų ūkis 2015“ rezultatai

Nuotraukos su žvaigždute - Copy - Copy(2015-11-04)

Šiek tiek anksčiau nei jau įpratome skelbiamas konkurso „Metų ūkis“ rezultatų apibendrinimas. Tuo tarpu rajonuose šiuo metu dar tik įsibėgėja žemdirbių šventės. Šiemet Lietuva paminėjo savo Nepriklausomybės atkūrimą 25 metus, o Lietuvos ūkininkų sąjunga konkursą „Metų ūkis“ šiemet organizavo jau 22-rą kartą. Tai ilgiausias tradicijas tarp žemdirbių turintis konkursas, kuris per eilę metų išlaikė savo esminius principus. Pirmasis konkursas įvyko 1994 m. pagal tų pačių metų birželio 1 d. LŪS tarybos posėdyje patvirtintus nuostatus ir nuo tų metų jis buvo rengiamas kasmet. Pirmajame konkurse galėjo dalyvauti LŪS nariai, turintys ne mažiau kaip 10 ha žemės. Šio reikalavimo jau seniai nebeliko ir šiandien atsižvelgiama į tai, jog ūkis per pastaruosius metus būtų padaręs realią pažangą ir įvertintas pagal konkurso nuostatus. Nuo pirmųjų konkursų laikų ūkiai gerokai pastambėjo, tačiau laimėtojų tarpe pasitaiko labai įvairaus dydžio gyvybingų, tvarių bei pažangių ir puikiai besitvarkančių ūkių.

LŪS sprendimu konkursas gali būti organizuojamas visose Lietuvos savivaldybėse, tačiau į Respublikinę apdovanojimo šventę pasiliekame teisę kviesti tik dirbančių ir veiklą vykdančių rajoninių ūkininkų sąjungų bei mažų savivaldybių laimėtojus. Galbūt dėl to kai kurios savivaldybės iš viso neberengia konkurso, o jeigu ir rengia, savo duomenų mums nepateikia. Aišku, pasitaiko ir viena kita savivaldybė, kurioje pats ūkininkų sąjungos skyrius nusprendžia nerengti konkurso, nes neprikalbina ūkininkų jame dalyvauti, o galbūt kai kam tiesiog pritrūksta noro užsiimti jo organizavimu.

Pagal šių metų konkurso nuostatus, jo rezultatai iš savivaldybių LŪS administracijai turėjo būti pateikti iki š.m. rugsėjo 30 d. Šiais metais rezultatus gavome iš 41 savivaldybės. Pagal protokoluose surašytus duomenis, konkurse dalyvavo 410 ūkių, iš jų buvo išrinkti 121 laimėtojai: 41 pirmos, 41 antros ir 39 trečios vietų (trečiosios vietos nėra Birštono ir Šiaulių r. savivaldybėse).

Apibendrinant visų laimėtojų ūkininkų dirbamą žemės plotą pagal užpildytas anketas paskaičiavome, kad ūkininkai žemės ūkio veiklai išnaudoja per  27 tūkst. ha žemės.

Šiemet, kaip ir praėjusiais metais tarp laimėtojų vyrauja gyvulininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai. Pagal 121 laimėtojų anketose nurodytus duomenis ūkio specializacijos pasiskirstę taip: 67 gyvulininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai (tarp jų 7 ekologiniai, 4 paukštininkystės, 2 bitininkystės ir 1 ūkis užsiima pieno perdirbimu) ir 54 augalininkystės (iš jų 6 ekologiniai ūkiai (tarp kurių yra 1 uogininkystės ir 1 sodininkystės ūkiai) ir 3 daržininkystės ūkiai). Gyvulininkystės ir mišriuose ūkiuose pagrinde auginami mėsiniai ir pieniniai galvijai, o avys, kiaulės, vištos, žąsys, stručiai, bitės, triušiai, šinšilos, žirgai, arkliai, danieliai, taurieji elniai, buvo nurodytos tik pavieniui.

Ūkininkaujančių laimėtojų vidutinis amžius – 47 metai (pirmos vietos – 49 m., antrosios – 48 m., trečiosios – 44 m.), ūkininkauti pradėję vidutiniškai apie 1999-2000 m.

Pagal išsilavinimą savo anketose laimėtojai nurodė, jog panašus kiekis konkurse dalyvavusių ūkininkų turi aukštąjį bei specialųjį vidurinį išsilavinimą, atitinkamai 34 proc. ir 33 proc., aukštesnįjį išsilavinimą yra įgiję 22 proc. laimėtojų, o  apie 10 proc. nurodė turintys kitą išsilavinimą.

Konkurso rezultatų apibendrinimo renginys organizuojamas Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos srities „Nacionalinis kaimo tinklas“ šeštosios krypties, rėmėjų ir LŪS lėšomis. Šventiškosios renginio dalies generalinis rėmėjas – DNB bankas, pagrindinis rėmėjas – UAB „Biržų žemtiekimas“. Informaciniai šių metų renginio rėmėjai – „Ūkininko patarėjas“, „Kaimo akademija“, „Mano ūkis“, „Agroakademija.lt“.

Prie renginio savo parama prisideda Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, AB „Lytagra“, UAB Agrokoncernas, UAB Agorodeo, UAB Agroservisas LT, UAB Dojus Agro, UAB BASF, UAB Agrosfera, AB Linas Agro, UAB Konekesko Lietuva, UAB Naftrus, UAB Rovaltra, AB Krekenavos agrofirma, KB Kėdainių aruodai, UAB Kėdainių konservų fabrikas, UAB Vaderstad, UAB Ivabaltė, Syngenta Agro services AG atstovybė Lietuvoje.

Respublikinis laimėtojų rezultatų aptarimo renginys vyks š.m. lapkričio 6 d. (penktadienį) kultūros ir sporto centre „Girstutis“, Kaune. Renginio pradžia 11 val.

Konkurso „Mtų ūkis 2015“ laimėtojai

KPF-LKT logo bendras 2013_MU1

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį