Kreiptąsi į valdžios institucijas dėl susidariusios nepalankios derliaus nuėmimo situacijos

javai po lietaus

(2016-08-17)

Lietuvoje derliaus nuėmimo metas, tačiau nepalankūs orai vis labiau aptraukia ne tik šalies dangų, bet ir ūkininkų veidus. Lietuvos ūkininkų sąjunga kiekvieną dieną sulaukia vis daugiau atsiliepimų iš rajonų, jog dar vasaros viduryje prognozuoti rekordiniai derliai su kiekviena diena vis prastesni ir sunkiau nuimami. Javapjūtė jau turėtų eiti į pabaigą, tačiau šiandien dienai ji dar net neįpusėjus.

Ne viename lauke javai suplakti į dirvą, pajuodę, pradėjo dygti išbyrėję kviečiai, byra žirniai, o kombainai daug kur tiesiog negali įvažiuoti į įmirkusius laukus. Tai dar labiau į neviltį varo smulkesnius ūkininkus, kurie neturi kombainų ir tiesiog laukia, kada jiems pagelbės stambesnieji ūkininkai, kurie tai galės padaryti tik nusiėmę savo derlių.

Mūsų turimomis žiniomis, ekstra ir I klasės grūdų supirkta labai mažai ir kažin, ar jau tokių bebus. Didžioji dalis supirktų grūdų yra III ir IV klasės, kurių supirkimo kainos šiandienai yra atitinkamai 116 ir 114 Eur/t. Atskaičiavus džiovinimo ir valymo išlaidas, ūkininkams lieka maždaug 80 Eur/t arba 420-450 Eur pajamų iš 1 hektaro. Tuo tarpu 1 ha išlaidos, priklausomai nuo Lietuvos regiono (po žiemos buvo stipriausiai nukentėję pietiniai rajonai, o pavasarį nemaža dalis šalies laukų nukentėjo nuo sausros) ir sunaudotų priemonių, buvo padarytos nuo 700 iki 1100 Eur. Todėl šiandieną jau aišku, kad atėjus š.m. spalio 1 d., kai sueis kreditų už sėklą, augalų apsaugos priemones, trąšas, degalus grąžinimo terminas, žemdirbiai atsidurs finansiniuose spąstuose.

Atsižvelgiant į susidariusią tokią nepalankią šiemet derliaus nuėmimui situaciją, organizacijos narių vardu šiandien raštu kreipėmės  į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Seimo Kaimo reikalų komitetą, Žemės ūkio ministeriją, Nacionalinę mokėjimo agentūrą prie ŽŪM su prašymu skubiai ieškoti priemonių, kaip būtų galima paankstinti visų įmanomų išmokų išmokėjimą žemdirbiams, kurios palengvintų situaciją ir padėtų rudenio sėjai bei pagelbėtų atsiskaitymui su tiekėjais už kreditan paimtas priemones.

Lietuvos ūkininkų sąjungos informacija

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį