Papildomas 165 mln. eurų rinkos paramos paketas greitai gendantiems vaisiams bei daržovėms    

fresh_fruit_and_vegetable_picture

Rugsėjo 30 d. Europos Komisija priėmė naują programą, skirtą nenumatytų kritinių atvejų rinkos priemonėms greitai gendantiems vaisiams bei daržovėms, nukentėjusiems nuo Rusijos sprendimo uždrausti tam tikrų žemės ūkio produktų importuotą. 165 mln. eurų vertės naujoji schema teikia paramą išimant perteklinę produkciją iš rinkos ir ji yra papildoma priemonė veikianti kartu su galiojančia 125 mln. eurų vertės programa, skirta vaisų ir daržovių sektoriui. Pastaroji paskelbta š.m. rugpjūčio 18 d., bet buvo sustabdyta rugsėjo 10 d., nes pirminės paraiškos referavo į visą paskirtą biudžetą. Siekiant sukurti tikslingesnę programą, į naująją schemą įtrauktas priedas, kuriame nurodomi kiekiai, į kokius gali pretenduoti kiekviena šalis narė individualiai, nustatant specifinius skaičius kiekvienai produktų grupei. Šie kiekiai yra pagrįsti per pastaruosius trejus metus eksportuotos produkcijos mastais, išimant tuos kiekius, kurie jau pretendavo į ankstesnę paramos schemą už 125 mln. eurų. Naujame plane pirmą kartą įtraukiami ir apelsinai, mandarinai ir klementinai.

Europos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Dacianas Čiološas teigė esąs patenkintas, kad Komisija sugebėjo mobilizuoti papildomus 165 mln. eurų, siekdama padėti dėl Rusijos embargo sunkioje padėtyje atsidūrusiai vaisių ir daržovių rinkai. Ši programa bus tikslingesnė nei pirmoji, nors išlieka tam tikras lankstumas, taikomas 4 produktų grupėms. Šios rinkos rėmimo priemonės suteiks trumpalaikį palengvinimą.

Kaip ir buvusi programa, ši schema numato ES paramą iš rinkos išimant vaisius ir daržoves ir nemokamai juos išdalinant visuomenei (remiama 100 proc. iš ES) arba panaudojant juos ne mitybos reikmėms (pavyzdžiui, kompostavimui). Tam ES paramos lygis yra žemesnis. Yra galimybė ir žalio derliaus nuėmimui arba derliaus nenuėmimui su šiek tiek žemesniu paramos lygius. Kaip ir anksčiau, priemonės taip pat bus prieinamos gamintojams, kurie nėra gamintojų organizacijų nariai, tačiau ES finansavimo lygis bus aukštesnis gamintojų organizacijų nariams (75 proc., palyginus su 50 proc. ne nariams), numatant galimybę papildomai remti tokius gamintojus (25 proc.) iš gamintojų organizacijų veiklos fondo.

Naujojoje schemoje, kuri galios iki metų pabaigos, yra priedas su pateiktais 4 produktų kategorijų kiekiais, skirtais  12 šalių, kurios daugiausia eksportavo vaisių ir daržovių į Rusiją per rugsėjo-gruodžio mėnesių laikotarpį (rugsėjo – kovo mėnesiais tam tikriems vaisiams), paimant 2011 – 2013 metų vidurkį.

4 produktų grupės yra:

  • obuoliai ir kriaušės (iš viso 181 000 tonų);
  • citrusiniai vaisiai: apelsinai, mandarinai, klementinai (iš viso 96 090 tonų);
  • kitos daržovės: morkos, agurkai, pipirai, pomidorai (44 300 tonų);
  • kiti vaisiai: kiviai, slyvos ir vynuogės (76 895 tonos).

Kai kurie produktai, kurie buvo remiami pagal anksčiau pasiūlytą schemą, nebeįtraukiami į naująją programą – kopūstai, kalafiorai, brokoliai, grybai ir minkštieji vaisiai.

Be numatytų specifinių kiekių visos 28 šalys narės turės po 3000 tonų rezervą papildomai iš rinkos išimamiems produktams, nurodytiems programoje, taip pat ir kalafiorams, kopūstams ir grybams, šalims narėms leidžiant prioretizuoti tam tikrus produktus.

Po to, kai rugpjūčio 7 d. Rusija paskelbė embargą kai kuriems žemės ūkio produktams iš ES (ir iš JAV, Kanados, Australijos ir Norvegijos), Europos Komisija sureagavo į situaciją paskelbdama tam tikras rinkos rėmimo priemones persikams ir nektarinams (33 mln. eurų), greitai gendantiems vaisiams ir daržovėms (125 mln. eurų), sukurdama privataus saugojimo schemą sviestui, nugriebto pieno milteliams ir sūriui bei papildomai skirdama 30 mln. reklamos programoms.

Šiandieninės priemonės – tai Komisijos priimti sprendimai, kuriems nereikėjo šalių narių ar Europos Parlamento pritarimo. Tačiau Europos Komisija vis dėlto konsultavosi su šalių narių ekspertais tam tikrais klausimais, rengdama deleguotuosius reglamentus.

Informaciją pagal Europos Komisijos pranešimą spaudai parengė Giedrė Kojalienė 

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį