
Bendrystėje Dzūkijos takais: ministrą sutikom, lietų atlaikėm, o dainos liejosi laisvai
Pažvelgę į Lietuvos žemėlapį, kupiškėnai ūkininkai nusprendė šiemet pasukti ten, kur drauge dar nebuvo – į Dzūkiją. Taip gimė mintis birželio 3-4 d. surengti LŪS Kupiškio skyriaus tradicinę vasaros išvyką po Varėnos, Lazdijų ir Alytaus kraštą. Į kelionę išsiruošė beveik pusšimtis žmonių: nuo darbų atitrūkę ūkininkai, rajoninės sąjungos nariai, jų šeimos nariai. Skyriaus pirmininko Zigmo Aleksandravičiaus maršrutas suplanuotas kruopščiai – net dvi dienos pažinimui, susitikimams, pokalbiams, įkvėpimui.
Vos pasiekus Dzūkiją keliautojus netikėtai nustebino susitikimas su žemės ūkio ministru Ignu Hofmanu. Prie Merkinės piramidės, gamtos apsuptyje, ministras kalbėjosi su keliautojais apie svarbiausius ūkininkams klausimus: pieno įstatymo ateitį, smulkiųjų ūkininkų likimą, energetinius sprendimus, mokesčių tvarką. Ūkininkai nepraleido progos paklausti tiesiai – juk tai rūpi kasdien.
Keliavusieji aplankė įvairius gamtos kampelius – Dzūkijos miškus, piliakalnius, atokesnes sodybas. Pasivaikščiojo prie Kastinio ežero, kur juos lydėjo Danutė Karalevičienė . Čia jie klausėsi istorijų apie vietos gyvenimą, žmonių darbštumą ir bendruomenės stiprybę. Aplankė ir Vytanto Didžiojo paminklą bei bažnyčią Perlojoje.

Vakarop svečiai buvo šiltai sutikti Mikalčiškės sodyboje, kur šeimininkas Ramūnė ir Gintaras Orliukai pasakojo apie ūkininkavimą netoli Baltarusijos pasienio. Jis atvirai dalijosi patirtimi, kaip sodyboje derina turizmą, grybavimą, upės pramogas ir daržininkystę. Čia veikla sukasi ištisus metus – nuo grybų rinkimo iki stovyklaviečių nuomos. Čia Aukštaitijos ūkininkai ir apsistojo nakvynei. Gamta jų nepagailėjo: po dienos kelionių laukė lietus, ledokšniai, vėjas, tačiau visa tai dar labiau sustiprino bendrystę. „Vila Monika“ sodyboje , kur ūkininkus aplankė LŪS Lazdijų skyriaus pirmininkas Kęstutis Sujeta su keletu vietos ūkininkų. Vakaras nusimatė ilgas ir smagus su dainomis ir šokiais… Och pašokino aukštaites tie dzūkeliai ir atvirkščiai!
Kelionės metu netrūko ir vaišių: ūkininkai ragavo dzūkiškus skanumynų, iš kurių labausiai dėmesin krito dzūkiškos bandos. Tai tradicinis dzūkų patiekalas, kuris Aukštaityjoje vadinamas kugeliu.
Aplankytas meno parkas Veisiejuose, kur skulptorius Antanas Česnulis kūrė medines kompozicijas, atvaizduojančias Lietuvos kaimo gyvenimą.


Apžiūrėję skulptūras, kelionės dalyviai dar kartą įsitikino, kad ūkininko darbas yra ne tik apie techniką ar derlių, bet ir apie kūrybą, šeimos ryšius ir meilę kraštui. Daug kam įstrigo žodžiai, ištarti sodybos šeimininko: „Svarbiausia – kad žmogus ne tik augintų, bet ir mylėtų tai, ką daro.“
Grįžtant atgal, užsukta į Atžalyno žemės ūkio bendrovę, kur ūkininkus sutiko jos pirmininkas Algis Žėkas su sūnum bei žentu. Šie labai šilti žmonės, atsakinėjo į visus atvykėlių užduotus klausimus: nuo kiek primelžia pieno iš karvės iki kiek laiko veršius girdo pienu. Išgirdę skaičius iš karto supratome, kad ūkyje karvutės labai gerai prižiūrimos, nes per metus iš karvutės primelžia po 12 tonų, dienai parduoda 18 tonų pieno.
Autobusui riedant namo, jame skambėjo juokas, įspūdžiai ir noras dar kartą pakartoti panašią kelionę. Zigmas Aleksandravičius, rajono sąjungos pirmininkas, pasidžiaugė stiprėjančia ūkininkų bendryste ir pažadėjo, kad kitąmet kelionė vėl įvyks. Šįkart – Suvalkiją!
LŪS Kupiškio skyriaus informacija