
Maisto gamyba ir jo saugumas nėra garantas pagal nutylėjimą
Po gegužės 20 d. vykusios žaibiškos žemdirbių akcijos “ES kortų namelis” nesisklaidant netikrumui dėl BŽŪP biudžeto po 2027 m., Copa-Cogeca, kurios narė yra ir Lietuvos ūkininkų sąjunga, paskelbė pirmąją savo peticiją. Jos tikslas informuoti ir sutelkti visa ES ūkininkų bendruomenę prieš ES Komisijos idėją sulieti BŽŪP fondą į vieną bendrą ir taip susilpninti ES žemės ūkio sektoriaus finansavimą. Europos Komisijos pasirinktas požiūris prieštarauja ir BŽŪP istorijai, ir jos pačios teiginiams apie strateginę žemės ūkio svarbą. Europos saugumas prasideda nuo aprūpinimo maistu. Maisto gamyba ir jo saugumas nėra garantas pagal nutylėjimą.
Būsimas ES biudžetas ir BŽŪP yra labai svarbūs ir todėl turi toliau būti ES ūkininkų konkurencingumo ramstis vis labiau įtemptoje pasaulinėje rinkoje. Nesant aiškumo ar užtikrintumo dėl Komisijos krypties, tikėtina tolesnė ūkininkų mobilizacija.
Kviečiame susipažinti su ES žemdirbių ir jų kooperatyvų reikalavimais dėl BŽŪP biudžeto ateities ir raginame ūkininkus bei juos palaikančias organizacijas pasirašyti peticiją:
https://nosecuritywithoutcap.eu/sign-the-petition
Paticiją pasirašyti bus galima visą vasarą.
Kas gali pasirašyti šią peticiją?
Šiuo metu peticiją gali pasirašyti tik Europos teritorijoje veikiančios organizacijos. Terminas „organizacija“ vartojamas plačiąja prasme ir apima įvairius subjektus, nuo individualių ūkių iki Europos asociacijų. Pateiktame sąraše galite pasirinkti, kuriai kategorijai priklauso jūsų organizacija.
Peticijos pasirašymas užtruks tik keletą minučių. Pasirašiusiųjų sąrašas matysis po kartą per dieną atlikto patikrinimo. Visi pateikti duomenys bus paskelbti, išskyrus peticiją pateikusio asmens vardą, pavardę ir el. pašto adresą. Daugiau informacijos arba norėdami susisiekti su peticijos autoriais, prašome skaityti peticijos puslapyje pateiktą „Privatumo politiką“.
Peticijos svetainėje įvardinti keturi pagrindiniai reikalavimai Europos Komisijai:
- Atskiras ir padidintas BŽŪP biudžetas yra vienintelis būdas paremti ūkininkus ir užtikrinti aprūpinimą maistu: BŽŪP turi išlaikyti savo vientisumą, turėdama dviejų ramsčių struktūrą ir aiškią, atskirą, pagal infliaciją pakoreguotą biudžeto eilutę kitoje daugiametėje finansinėje programoje (DFP). Jo ”ištirpdymas” bendrame fonde sukelia riziką, kad BŽŪP finansavimas konkuruos su kitais politikos prioritetais, o tai faktiškai lemtų didelį paramos sumažėjimą. Tai padidins netikrumą ir pakenks Europos ūkininkų išlikimui, ES aprūpinimui maistu ir žemės ūkio ateičiai.
- Išsaugoti bendrumą žemės ūkio politikoje ir atmesti žemės ūkio politikos renacionalizavimą: BŽŪP raidė „B“ turi būti išsaugota! Tolesnis renacionalizavimas suskaidys bendrąją rinką, padidins nelygybę tarp valstybių narių ir destabilizuos kaimo bendruomenes bei ūkininkų pajamas.
- BŽŪP stovi ant dviejų kojų: turi būti išlaikyta dviejų ramsčių BŽŪP architektūra, t. y. dualistinė BŽŪP struktūra, apimanti tiesioginę paramą ir kaimo plėtros finansavimą (EŽŪGF ir EŽŪFKP). BŽŪP integravimas su kitomis politikos sritimis pakenktų ilgalaikėms investicijoms į žemės ūkį kaimo vietovėse, taip pat inovacijų diegimui, kartų atsinaujinimui ir aplinkos tvarumui.
- Reformos neįmanomos be aiškumo dėl išteklių: ES turėtų nustoti statyti vežimą prieš arklį: bet kokia BŽŪP reforma turi būti vykdoma skiriant pakankamai finansinių išteklių, nuoširdžiai ir laiku konsultuojantis su ūkininkais bei žemės ūkio kooperatyvais. Skuboti pasiūlymai be poveikio vertinimo gali padaryti ilgalaikę žalą ES ūkininkavimo modeliui ir bendruomenės įsitraukimui.