Susumuoti konkurso „Metų ūkis 2024“ rezultatai

Žemės ūkis, kuriam būdingas daugiafunkcinis pobūdis, yra vienas iš prioritetinių Lietuvos sektorių ir atlieka svarbų ekonominį, socialinį, aplinkosauginį, etnokultūrinį vaidmenį. Ar žinote, jog vienam kepaliukui duonos užauginti anksčiau reikėjo 18 kvadratinių metrų, o dabar – tik šiek tiek daugiau nei 1 kvadratinio metro javų ploto? Žemės ūkio technologinė raida yra didžiulė, todėl vis mažiau žmonių jame dirba ir daro viską, jog užaugintų kuo daugiau ir kokybiškesnio maisto. Lygiagrečiai didžiules pastangas deda ir tie, kurie visaip bando sumenkinti maisto augintojus. Pasaulis yra nuolatiniame judėjime, kitime, progrese ir didžiulių išbandymų laikmetyje, todėl ir žemės ūkis nuolat turi prisitaikyti prie įvairių iššūkių, valdžios sprendimų ir gamtos pokyčių.

Lietuvos ūkininkų sąjungos konkursas „Metų ūkis“ siekia išlaikyti tradiciją, jog kasmet turi būti randama laiko pagerbti tuos, kurių kasdieninio darbo dėka turime ką valgyti, kad kiekvienas galėtume turėti energijos dirbti savuosius darbus. Visi esame reikalingi ir visi esame tarpusavyje susiję. Todėl pagarba ir dėkingumas vieni kitiems turi būti irgi ta kasdieninė duona, jungianti skirtingus požiūrius, veiklas, siekius, renkantis vertybinius prioritetus.

2024 m. įvykęs konkursas „Metų ūkis“ organizuojamas 31-mą kartą. Vienintelis Lietuvoje žemės ūkio srityje turintis tokią ilgą organizavimo istoriją, per kurią ir pats keitėsi, vystėsi ir augo. Tačiau konkursas per eilę metų išlaikė savo esminius principus: pastebėti tuos ūkininkus, kurie pastaraisiais metais yra padarę didžiausią ūkio vystymosi pažangą. Jo tikslas – skatinti ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau ir gražiau tvarkytis savo ūkyje, išaiškinti geriausius savivaldybėje. Konkursas organizuojamas remiantis patvirtintais konkurso nuostatais ir laimėtojais kasmet tampa labai įvairaus dydžio gyvybingi, tvarūs, pažangūs ir puikiai besitvarkantys ūkiai, o konkurso dalyviai dalyvauja įvairiose Lietuvos kaimo plėtros priemonių 2014-2020 m. programos, Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano priemonėse. Ūkininkai modernizuoja savo ūkius Europos Sąjungos paramos ir savo ūkio veiklos lėšomis, nuolat ieško inovatyvių sprendimų, norėdami išsilaikyti besikeičiančios rinkos ir klimato sąlygomis. Kasmet vis akivaizdžiau matosi, jog išlikti turi šansų tik ekonomiškai stiprūs ūkiai, taupiai ir efektyviai naudojantys energetinius resursus, įdarbinę naujausias technologijas. Visai nesvarbu stambus, vidutinis ar smulkus tai būtų ūkis, svarbiausia – sumanus.

2024 m. birželio 13 d. buvo patvirtinti konkurso „Metų ūkis“ nuostatai ankstesniųjų pagrindu, atnaujinat tik redakcinio pobūdžio taisytinus dalykus. Pagal juos kiekvienas rajonas turėjo teisę pats pasikoreguoti konkurso nuostatus, atsižvelgiant į savo bendruomenės poreikius. Pirmasis konkursas įvyko 1994 m. pagal tų pačių metų birželio 1 d. LŪS tarybos posėdyje patvirtintus nuostatus ir nuo tų metų jis buvo rengiamas kasmet.

Konkurso vertinimo komisijos rajonuose yra sudaromos iš savivaldybės konkurso organizatorių: LŪS rajono skyriaus, LŽŪKT rajono biuro, rajono žemės ūkio skyriaus atstovų, kitų žemdirbiškų organizacijų atstovų, pasikviečiant praėjusių metų konkurso laimėtojus – ūkininkus, spaudos atstovus ir rėmėjus. Ūkininkų sąjungos sprendimu konkursas gali būti organizuojamas visose Lietuvos savivaldybėse, tačiau į respublikinę apdovanojimo šventę kviečiame tik dirbančių ir veiklą vykdančių rajoninių ūkininkų sąjungų laimėtojus. Galbūt dėl to tose savivaldybėse, kur nėra mūsų LŪS skyriaus-nario, konkursas neberengiamas, o jeigu ir rengiamas, savo duomenų Sąjungai savivaldybė nepateikia. Aišku, pasitaiko ir viena kita savivaldybė, kurioje pats ūkininkų sąjungos skyrius nusprendžia nerengti konkurso arba tiesiog dirba pasyviai.

2024 m. rezultatus gavome iš 35 savivaldybių. Konkurse dalyvavo 260 ūkių, iš kurių aktyviausios buvo Anykščių, Jurbarko, Kauno, Panevėžio ir Rokiškio savivaldybės. Laimėtojais tapo iš viso 105 ūkiai. Tradiciškai buvo renkami pirmos, antros ir trečios vietos laimėtojai.

Tarp laimėtojų vyrauja augalininkystės ūkiai, kurių bendrai yra 43 proc. Kaip atsvara jiems yra gyvulininkystės ir mišrūs ūkiai, kurių atitinkamai yra 16 ir 23 proc. tarp visų laimėtojų. Pagal laimėtojų anketose nurodytus duomenis ūkio specializacijos pasiskirstę taip: 48 augalininkystės, 18 gyvulininkystės, 25 mišrios specializacijos, 7 daržininkystės, 2 bitininkystės, 2 sodininkystės ir pavieniai netradicinės veiklos ūkiai.

Labai saviti atrinkti ūkiai Kupiškio r. savivaldybėje, kur pirmos vietos laimėtojai EKO Kazlauskų ūkis plėtoja paukštininkystę, užauginantis apie 1500 paukščių per mėnesį. Antros vietos laimėtojas Laurynas Griauzdė žinomas ne tik kaip augalininkystės krypties ūkininkas, bet ir kaip Kupiškio aeroklubo ir aviacijos mokyklos įkūrėjas, savo laukuose įrengęs aerodromą, angarą. Trečios vietos kupiškėnų laimėtoja Ineta Svilo puoselėja sodininkystės ūkį – vynuogyną „DvarUogė“, kuriame vyksta edukacijos, galite susipažinti su vynuogių auginimu, paragauti vynuogių, jų produktų ar paganyti aveles, jautukus.

Mažeikių rajono savivaldybėje irgi išskirtinų veiklų ūkiai, kurie nedideli, bet pilni veiklos. Pirmos vietos Šiaulių šeimos „Gyvūnėlių ūkyje“ 12 ha plote jaukiai gyvena alpakos, mini ožiukai, Emu ir Nandu stručiai, povai, ponis, fazanai, triušiai ir įvairių veikslių vištos, kviečiantys šeimas pabendrauti su draugiškais gyvūnais. Antros vietos laimėtojas ekologinis šaltalankių ūkis „Saulės link“ savo veiklą pradėjo 2004 metais. Nuo 16-os hektarų ūkis išaugo iki 40-ies hektarų, kurį kruopščiai prižiūri visa šeima – tėvai ir trys sūnūs su šeimomis. Puoselėdami ir tausodami žemę, augina ekologiškus šaltalankius, iš kurių vėliau spaudžia sultis, uogų bei lapų aliejų, džiovina šaltalankių uogas ir lapus arbatai, gamina uogienę bei sirupus. Trečios vietos laimėtojai Eglė ir Nerijus Švelniai, valdantys mišrų augalininkystės ir vieną didžiausių Mažeikių rajone daržininkystės ūkį. Iš pradžių ūkininkavo ir daržoves augino Nerijaus tėvai, o Nerijus ir Eglė ūkio veiklą perėmė tik paragavę emigrantų duonos.

Kauno rajono pirmos vietos laimėtojai yra Majerų šeimos stambus mišrios krypties ūkis, valdantis apie 1180 ha, kuriame ne tik auginamos tradicinės kultūros, bet ir laikoma apie 340 melžiamų karvių, prieauglio, laikoma bičių. Tuo tarpu antros vietos laimėtojai Rūta ir Mindaugas Kaminskai 50 ha ūkyje laiko 130 Angus veislės galvijų, keletą bičių šeimų. Išskirtiniai tarp kauniečių laimėtojų yra trečios vietos ūkininkės Dovilės Padūmienės 2011 m. įkurta Kalifonijos sliekų ferma „Sliekynė“. Ūkyje galima įsigyti sliekų žvejybai, sliekų biohumuso gamybai, biohumuso. Ūkyje galima gauti konsultacijas sliekų auginimo klausimais, atliekama mišinių biohumuso pagrindu gamyba, bioskaidžių atliekų perdirbimas.

Tarp visų laimėtojų yra 5 ekologiniai ūkiai, iš kurių: 1 augalininkystės, 1 gyvulininkystės, 1 daržininkystės ir 2 mišrios specializacijos. Rokiškio r. sav. pirmos vietos laimėtojai Rušėnų bitynas „9 medūs“ turi Nacionalinės kokybės produktų (NKP) sertifikatą, dirbantys tik apie 3 ha ūkyje. Ūkis prekiauja ne tik kelių skonių medumi, bet ir medaus šokoladu, skanėstais, vaško produktais.

Nuoširdžiai didžiuojamės visais ūkiais, mažais, vidutiniais ir mažais. Tarp pirmos vietos laimėtojų vidutinis ūkis yra apie 300 ha, tarp antros vietos laimėtojų apie 200 ha, o trečios 150 ha. Didžiausių gyvulininkystės ūkių yra iš Šilutės pirmos vietos laimėtojai Alma ir Tomas Kazlauskai, turintys apie 600 pieninių ir mėsinių galvijų, iš Telšių pirmos vietos laimėtojai Palekų šeimos ūkis, laikantis apie 500 gyvulių, iš kurių apie 150 melžiamų karvių.

Jau tradicija, jog kasmet tarp konkurso laimėtojų paminimas vyriausias ir jauniausias konkurso nominantai. Ne išimtis ir šįkart.

Vyriausias – Šilutės r. sav. Vilkyčiuose gyvenantis konkurso “Metų ūkis 2024” antros vietos laimėtojas 71 m. Kazimieras Gudžiūnas, pradėjęs ūkininkauti 1992 m. Kazimiero ūkio dydis 612 ha, iš jų 412 nuosavos. Ūkis mišrus, jame apie 550 pieninių galvijų, iš kurių apie 280 melžiamų karvių.

Jauniausias – Vilniaus r. sav. Mostiškėse ūkininkaujantis konkurso “Metų ūkis 2024” pirmos vietos laimėtojas 24 metų Rafal Karnecki ūkininkauti pradėjo 2019 m. Ūkio dydis 118 ha, iš jų 18 ha nuosavos. Ūkis mišrus, auginami mėsiniai galvijai.

Tarp visų vietų laimėtojų vyrauja vidutinis amžius 44-46 m., iš kurių ūkininkavimo veiklos pradžia skaičiuojama apie 2006-2008 m. Labai smagu, jog kai kurie ūkiai ūkininkauja kartomis: tėvai, vaikai ir anūkai. Tai matyt didžiausia dovana tiems, kurie tuos ūkius kūrė, dėjo visas pastangas įvairiais ūkio veiklos etapais, jog jie išliktų ir būtų gyvybingi. Žinoma, gyvenimas kartais daro korekcijas ir situacijų būna įvairių. Bet jeigu esi sumanus – išeitį rasi, net jeigu ir tektų atsisakyti to, ką visą gyvenimą kūrei. Bet kuriuo atveju veiklos tęstinumą lemia ir sveikata. Tai belieka kiekvienam palinkėti jos kuo stipresnės ir geresnės, tada ir sunkumams įveikti bus pastangų ir jėgų.

Kaip ir kasmet didžiuojamės, jog ūkininkaujantys yra išsilavinę, nuolat siekiantys žinių ir daugiausia tikriausiai gaunantys pamokų iš savo ūkio veiklos, gyvenimo patirčių, tiek sėkmingų, tiek skaudžių. Pagal išsilavinimą 43 nurodė turintys aukštąjį, 21 – aukštesnįjį, 35 – spec. vidurinį, vidurinį ir 4 – kitą išsilavinimą. Dviejų ūkių anketose nebuvo užpildyta ši skiltis.

Jau formuojasi tradicija, kai konkurso rezultatų apibendrinimo renginys keliauja kasmet į kitą savivaldybę. 2024 m. laimėtojus sveikinsime 2025 m. vasario 7 d. Anykščių kultūros centre. Į renginį atvyks LR Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas, Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai, žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas, gausus būrys svečių.

Generalinis konkurso „Metų ūkis“ renginio rėmėjas – Lietuvos centrinė kredito unija atkreipia visų dėmesį, jog nors vasario 7 d. bus pagerbta tik maža dalis Lietuvos ūkių, tačiau visada verta atminti, kad kiekvienas ūkininkas yra vertas pripažinimo, nes jo kasdienis darbas, atsidavimas žemei ir bendruomenei yra neįkainojami ir reikalingi.

Pirmą kartą šio konkurso istorijoje turime prizų steigėją – UAB Laumetris, kurie specialiai 2024 m. „Metų ūkis“ laimėtojams sukūrė prizus iš metalo, kuriuose tikime, jog juos gavę pažins save ir toliau kasdieniu darbu kurs ūkių istoriją, kuri atlaikys visus valdžios, gamtos ir likimo išbandymus.

Pagrindinis renginio rėmėjas – AB EWA, pristatantys, jog jų technikos namai atviri visiems. Rėmėjai: Anykščių rajono savivaldybė, Anykščių rajono ūkininkų sąjunga, pasėlių draudimo bendrovė Vereinighte Hagel Lietuva, ŽŪK Pienas LT, UAB Biotina, UAB Naftrus, VšĮ LŽŪKT, Ginto Vaičėno įmonė Šoklys, UAB Lagrenas, AB LYTAGRA, Syngenta, UAB IVABALTĖ, UAB Eternit Baltic, UAB Vaderstad

Informaciniai konkurso renginio rėmėjai: laikraščiai „Ūkininko patarėjas“, portalas www.ukininkopatarejas.lt, agroverslo žurnalas „Mano ūkis“ ir portalas www.manoukis.lt, portalas www.agroakademija.lt

Daugiau nuotraukų Galerijoje.

Dalintis