Copa-Cogeca sveikina cirkuliacinės ekonomikos skatinimo idėją

Didžiausios Europos Sąjungoje žemdirbių ir žemės ūkio kooperatyvų organizacijos Copa-Cogeca išsakė savo nuomonę dėl Europos Komisijos iniciatyvos skatinti cirkuliacinę ekonomiką, padėsiančią sukurti naujas darbo vietas produktų perdirbimo sektoriuje.

Copa-Cogeca pabrėžia, kad ES žemės ūkis ir miškininkystės sektoriai yra pagrindiniai veikėjai šioje srityje, galintys pasiekti daugiausia geriausių rezultatų, efektyviai naudojant gamtos išteklius. Taikant cirkuliacinio panaudojimo metodą galima išsaugoti išteklius ir padidinti „žaliosios“ ekonomikos vertę.

„Cirkuliacinė gamyba yra susijusi su produktyvumo padidinimu efektyviai naudojant esamus išteklius. Saugant energiją, maisto produktus ir vandens išteklius bei užtikrinant tvarią biomasės gamybą, galima sukurti stabilią ir tvarią ekonomiką, duoti naudą aplinkai. Ūkininkams, miško savininkams ir jų kooperatyvams noras išvengti išteklių švaistymo yra prioritetinis. Yra akivaizdu, kad optimizuodami pakartotinį gamtos išteklių naudojimą,  sukuriame naujas verslo galimybes ir papildome darbo vietas“, sakė Copa-Cogeca generalinis sekretorius Pekka Pesonen.

Jis tęsė: „Mes palaikome bendradarbiavimą su kitų maisto grandinėje esančių sektorių atstovais, stengdamiesi pakeisti ūkininkų ir galutinių vartotojų įpročius, darbo sąnaudas, kas leistų minimizuoti gamybos procese patiriamus nuostolius bei maisto produktų švaistymą. Cirkuliacinės ekonomikos pagrindas – suteikti produktams antrą kvėpavimą. Vietoj to, kad, žemės ūkio sektoriaus produktai, kurie negali būti grąžinami į rinką dėl standartų neatitikimo, būtų išmetami jie gali būti panaudojami gyvūnų pašarų, biodujų ir biotechnologijų gamyboje. Vystant prevencinius veiksmus, siekiant sumažinti maisto produktų švaistymą, mes neturime eiti į kompromisą neatsisakydami aukštų maisto saugos standartų, kurie galioja ES“.

„Svarbu pabrėžti, kad vartotojų ugdymas akivaizdžiai sumažina maisto produktų švaistymą. Copa-Cogeca remia iniciatyvas ieškoti būdų, kurie pozityviai įtakotų vartotojų elgesį per įvairias informavimo kampanijas. Tai padės sumažinti be reikalo išmetamo maisto produktų kiekį“, pabrėžė P. Pesonen.

Tyrimai ir inovacijos yra būtini cirkuliacinei ekonomikai vystant naujas ir užtvirtinti jau egzistuojančias idėjas. Žemės ūkis ir miškininkystė – tradicinis „žalias“ sektorius – atlieka pagrindinį vaidmenį Europos žaliosios ekonomikos raidos procese. Šie sektoriai noriai priima ir vysto reikalingus įgūdžius ir žinias, reikalingas tolimesniam šios srities ingeralumui. Ūkininkams ir miškų savininkams turi būti suteikta galimybė naudotis tyrimų rezultatais ir inovacijomis. Ilgalaikėje perspektyvoje labai svarbu išvystyti strategijas, kurios suteiktų maksimalią vertę, pasinaudojant atskirais ištekliais, tokiu būdu sumažinant gamybos išlaidas ir rizikas, kad būtų susidorota su natūralių išteklių trūkumo problema. Cirkuliacinė ekonomika skatina ūkininkus ir miškų savininkus gaminti daugiau ir geriau naudojantis mažesniais gamtos ištekliais.

Straipsnį pagal Copa-Cogeca informaciją parengė Giedrė Kojalienė

KPF-LKT logo bendras 2013_MU1

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį