2015 m. kovo 2 d. ES Taryba oficialiai priėmė naujas ES taisykles, kuriomis valstybėms narėms leidžiama drausti arba riboti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) auginimą savo teritorijoje. Europos Prezidentas Martin Schulz ir pirmininkaujančios Latvijos vadovas oficialiai pasirašė šią direktyvą kovo 11 d. Strasbūre vyksiančios Parlamento plenarinės sesijos metu. Direktyva jau paskelbta 2015 m. kovo 13 d. ES Oficialiajame leidinyje L68 ir įsigalios po 20 dienų nuo paskelbimo.
„Naujosiomis taisyklėmis valstybėms narėms suteikiama laisvė rinktis: jos galės nuspręsti, ar jos nori, kad jų teritorijoje būtų auginamos genetiškai modifikuotos kultūros. Taip laikomasi subsidiarumo principo ir atsižvelgiama į piliečių bei ūkininkų pageidavimus“, – nurodė Latvijos žemės ūkio ministras ir Tarybos pirmininkas Jānis Dūklavas.
Naująja direktyva valstybėms narėms tam tikromis sąlygomis suteikiama daugiau lankstumo genetiškai modifikuotų kultūrų auginimo srityje leidžiant pasirinkti dviem konkrečiais etapais:
- leidimų išdavimo procedūros metu, kai valstybė narė gali paprašyti patikslinti geografinę taikymo sritį
- po to, kai buvo išduotas leidimas auginti GMO, valstybė narė gali drausti arba riboti kultūros auginimą, remdamasi, pavyzdžiui, su aplinkos ar žemės ūkio politikos tikslais susijusiais motyvais arba dėl kitų įtikinamų priežasčių, tokių kaip miesto ir kaimo planavimas, žemės naudojimas, socialinis ir ekonominis poveikis, sambūvis ir viešoji politika.
Valstybėms narėms bus leidžiama peržiūrėti savo sprendimą ir paprašyti, kad jų teritorija arba tam tikros jos dalys vėl būtų įtrauktos į leidimo auginti GMO geografinę taikymo sritį.
Pagal senąsias taisykles valstybės narės galėjo laikinai uždrausti arba apriboti GMO naudojimą savo teritorijoje tik tuo atveju, jei turėjo naujų įrodymų, kad konkretus organizmas kelia riziką žmonių sveikatai ar aplinkai arba kilus pavojui.
Naująja direktyva taip pat nustatoma, kad valstybės narės, kuriose auginami GMO, turi pasirūpinti, jog būtų išvengta tarpvalstybinio GMO išplitimo į tas kaimynines valstybes nares, kuriose tokie GMO yra draudžiami. Tačiau tai netaikoma, jei dėl tam tikrų geografinių sąlygų tokios priemonės nėra būtinos.
Direktyvos tekstas patvirtintas Taryboje kovo 2 d.
ES Komisijos nuomonė dėl direktyvos
ĮDOMU: Plotai apsodinti GMO kultūromis pasaulio šalyse
Informaciją parengė LŪS tarptautinių ryšių koordinatorė pagal ES Tarybos pranešimą spaudai ir COPA-COGECA informaciją