Skirtingi produktų standartai Vakarų ir Rytų Europos vartotojams – tas pats prekės ženklas, bet kokybė prastesnė

Nutella

(2017-03-08)

Š.m. kovo 6 d. vykusiame Žemės ūkio Tarybos posėdyje prie kitų darbotvarkėje numatytų klausimų Vengrijos ir Slovakijos žemės ūkio ministrai pareiškė, jog nesitaikstys su neetiška praktika: žymios maisto produktų gamintojos taiko skirtingus produktų kokybės ir sudėties standartus Rytų ir Vakarų Europos valstybių rinkoms, nors ženklina juos tais pačiais prekių ženklais.

Ministrus palaikė ir kitos Vyšegrado šalių Lenkijos bei Čekijos delegacijos, teikdamos, kad ir jų šalyse atlikti tyrimai atskleidė, jog to paties pavadinimo konditerijos gaminių, saldžiųjų gėrimų, žuvies produktų ir net dešrų įsigytų Vakarų Europos šalyse sudėtis skiriasi nuo Rytų ir Vidurio Europoje parduodamų produktų. Slovakijos tyrėjai nustatė skirtumus net 22 identiškai paženklintuose produktuose. Dešrose aptinkama mažiau mėsos, o daugiau riebalų ir skysčių, Nutella šokoladinis kremas skystesnis, o Manner vafliai ne tokie traškūs, gėrimuose vietoj cukraus naudojami saldikliai, vaisiai keičiami vaisių aromatais ar dažikliais. Ministrai teigė, kad jie nekelia maisto saugumo klausimo, tačiau tokia dvigubų standartų praktika ES griauna vartotojų pasitikėjimą gamintojais, būdami ES piliečiais jų šalies gyventojai jaučiasi esą skirstomi į „pirmarūšius“ ir „antrarūšius“.

Maisto standartų skandalas Vyšegrado šalyse kilo dar pernai metais, kuomet pasirodė Slovakijos, Vengrijos universitetų atliktų tyrimų rezultatai. Didžiosios kompanijos kaltinamos gynėsi, kad produktų kokybė skiriasi dėl skirtingų valstybių narių vartotojų skonių, prie kurių, neva, bandoma prisitaikyti ir, be abejo, mažesnių Rytų ir Vidurio Europos pirkėjų pajamų.

ES Komisarė atsakinga už teisingumą, vartotojų teises ir lyčių lygybę Vera Jourova ragino šalis nares kelti šį klausimą kartu su atsakingomis nacionalinio lygmens institucijomis ir teigė, kad jis bus svarstomas artimiausiuose vartotojų apsaugos komiteto bei aukšto lygio maisto tiekimo grandinės grupės posėdžiuose. Bet visų pirma, ji ragino siekti, kad būtų užtikrintas jau veikiančių įstatymų laikymasis šalyse narėse, kuomet gamintojas privalo informuoti vartotoją apie gaminio sudėtį. Tačiau Vyšegrado šalių Žemės ūkio ministrai rimtai nusiteikę spausti ES Komisiją, kad būtų reglamentais draudžiama tokia diskriminacijos praktika. Kovo 6 d. Tarybos posėdyje juos palaikė Slovėnijos, Rumunijos, Bulgarijos, Graikijos delegacijos. Ir nors Lietuvoje bei Latvijoje šis Rytų bei Vakarų rinkai skirtų įvairių produktų skirtumas vartotojų pastebėtas jau seniai, nei vienos iš Baltijos šalių delegacijų nuomonės šiuo klausimu informacijos šaltiniuose neaptikome.

Straipsnį pagal užsienio žiniasklaidos pranešimus parengė LŪS tarptautinių ryšių koordinatorė J.Motiejūnienė

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį