COPA-COGECA ragina nedaryti dar didesnio spaudimo žemės ūkio sektoriui

CopaCogeca

(2019-05-24)

Trečiadienį, gegužės 22 d., nuskambėjo ES Prekybos vadovės Cecilia Malmström pranešimas, kad artimiausiais mėnesiais bus pasiektas prekybos susitarimas su MERCOSUR (tarptautinė muitų sąjunga tarp Pietų Amerikos šalių: Argentinos, Brazilijos, Urugvajaus, Paragvajaus ir Venesuelos) šalimis. Taip bus peržengta raudona linija ginant ne tik Europos ūkininkų ir žemės ūkio kooperatyvų, bet ir visų Europos piliečių interesus – visų, kurie balsuoja už ekologiškesnę, skaidresnę ir saugesnę Europą. COPA-COGECA kelia klausimą: kaip Europos Komisija gali pasiteisinti ES ūkininkams ir piliečiams, kad ketina leisti žemės ūkio produktų iš Brazilijos importą po to, kai prieš kelis mėnesius Brazilijoje J.Bolsonaro vyriausybė patvirtino daugiau kaip 150 naujų pesticidų, o ta pati Europos Komisija savo gamintojams siūlo visiškai priešingą strategiją?

Aukšti Komisijos atstovai išreiškė savo nuomonę, kad prekybos susitarimo su MERCOSUR poveikis jautriems sektoriams būtų „valdomas“. COPA-COGECA narės visiškai nesutinka su tokiu požiūriu, įvertindamos bendrą sandorio poveikį, ypač kitus esamus ir planuojamus prekybos susitarimus.

Brazilijoje žemės ūkio produktų gamybos modeliams taikomi aplinkos, sanitarijos ir fitosanitarijos standartai yra gerokai žemesni už Europoje galiojančius standartus. O tai akivaizdus nesąžiningas konkurencinis pranašumas. Europos Sąjungos žemės ūkio sektorius, kuris šiuo metu jau ir taip patiria didelį spaudimą, susidurs su dar sunkesne kova dėl išlikimo, nes jis bus pastatytas prieš didžiulį jautienos, cukraus, paukštienos, etanolio, ryžių, apelsinų sulčių ir daugelio kitų šių šalių produktų importą.

Reaguodamas į tokį Komisijos pranešimą, COPA-COGECA generalinis sekretorius Pekka Pesonen teigė: „ES jau suteikė didelę prieigą prie jautrių žemės ūkio produktų rinkos, negaudama praktiškai jokios grąžos. Nuolaidos dėl prekybos turi būti maksimaliai sumažintos mūsų jautresniems sektoriams, t.y. jautienai, cukrui, naminiams paukščiams, etanoliui, ryžiams ir apelsinų sultims. Bet koks prekybos susitarimas turi būti subalansuotas žemės ūkio srityje, atsižvelgiant į mūsų gamybos modelius ir užtikrinant suderinamumą su kitomis ES politikos sritimis. Europos ūkininkai gali susidoroti su jiems primetamais apribojimais ir įgyvendinti plataus užmojo priemones, skirtas prisitaikyti prie klimato kaitos ir kovojant su aplinkosaugos problemomis. Tačiau visa tai jie gali pakelti tik tuo atveju, jei ES nekenkia jų pastangoms toleruodama prekių importą iš tokių prekybos partnerių, kurie skatina miškų naikinimą ir tokią ūkininkavimo praktiką, kuri nepriimtina mūsų šalyse.“

Atsižvelgdamos į tebesitęsiančius neaiškumus, susijusius su Brexit derybomis ir tarptautine prekyba, taip pat į nesibaigusias diskusijas dėl būsimos Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) ir ES biudžeto, COPA-COGECA organizacija ragina Europos institucijų nedaryti dar didesnio spaudimo žemės ūkio sektoriui!

Parengta pagal COPA-COGECA pranešimą

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį