(2015-09-28)
Šiandien Lietuvos ūkininkų sąjunga pradėjo seminarų ciklą „Kartu mažiname ūkyje darbų saugai ir sveikatai kylančias rizikas“. Pirmasis seminaras įvyko LŪS Pagėgių krašto pirmininko Remigijaus Kelnerio ūkyje Lumpėnų kaime (Pagėgių sav.).
Seminarų tikslas – kartu su renginio dalyviais, t.y. ūkininkais, konsultantais, ūkio darbuotojais, pabandyti praktiškai įvertinti ūkyje gresiančias rizikas darbų saugai ir sveikatai, o paskui diskusijose su Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) konsultantu aptarti jų šalinimo būdus bei galimybes. Šiandieninio seminaro dalyviams buvo išdalintos specialios anketos, kurių pagalba jie galėjo greitai ir nesunkiai įvertinti ūkio situaciją. Šį kartą pas ūkininką R. Kelnerį dalyvavo VDI Šiaulių skyriaus vedėjo pavaduotojas Stasys Joneikis, kuris vaizdžiai pristatė pastaraisiais metais Tauragės apskrityje pasitaikiusius nelaimingus atsitikimus žemės ūkio sektoriuje, dažniausiai pasikartojusius darbo saugos pažeidimus, nelegalaus darbo atvejus. Kartu su seminaro dalyviais apžiūrėjęs ūkį ir padėjęs jiems atlikti rizikos vertinimą, inspektorius negailėjo patarimų, pastabų, dalinosi savo patirtimi, akivaizdžiai pristatė rizikų vertinimo naudą ir būtinybę, komentavo dalyvių pastebėjimus, atsakė į ūkininko kasdienybėje dažnai iškylančius klausimus „o ką daryti, jeigu …“.
R. Kelnerio ūkis yra vienas iš trijų kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ ūkių. Ūkių specializacija mišri, viso dirbama per 1000 ha žemės ir auginama per 1000 galvijų, iš kurių 350 karvių. Viso ūkyje dirba 30 darbuotojų, atsakingas savo pareigas turi ūkininko žmona, dukros bei žentas. Plataus profilio ūkininko ūkyje pavojų susižaloti ar būti sužalotam atsiranda gerokai daugiau nei siauros ekonominės šakos įmonėje. Čia veikia sudėtingi įrenginiai, žemės ūkio mašinos, vyksta jų remonto darbai, yra platus elektros tinklas, melžiami, šeriami, tvarkomi galvijai, renkamos srutos, sandėliuojama užauginta produkcija, gabenami sunkiasvoriai kroviniai, neretai vyksta statybos ar pastatų remonto darbai. Vienam ūkininkui viską sužiūrėti ypatingai sunkus darbas. Tuo gyvai galėjo įsitikinti visi seminaro dalyviai. Ūkininkui tenka ne tik organizuoti darbus, instruktuoti ar apmokyti darbuotojus, bet ir įsitikinti, kad visi darbai būtų saugiai ir tinkamai atliekami, naudojamos reikiamos apsaugos priemonės, laikomasi saugos reikalavimų.
Diskusijose apie pastebėtas grėsmes neliko nepaliesta ūkininko-darbdavio atsakomybė, jo pareiga rūpintis ne tik darbuotojų, bet ir dirbančių šeimos narių ar savęs paties sauga atliekant įvairius ūkio darbus. Rizika darbų saugai ir sveikatai turi būti laiku nustatyta ir skubiai pašalinta praktiškai, ne tik popieriuje ar gražiai susegtame dokumentų segtuve.
Sekantį seminarą planuojame LŪS Kaišiadorių skyriaus pirmininko Sauliaus Stirnos ūkyje š.m. spalio 2 d.
LŪS projekto ekspertė Giedrė Kojalienė