(2021-04-26)
„Lietuvos žemės ūkio ekonomika ir visa ūkininkų bendruomenė taip pat nori laiku pasirengti ateičiai, jos laukiamiems iššūkiams: būti atspari, pažangi ir konkurencinga. O tam Europos Komisija, Europos Parlamentas ir ES vadovai susitarė dėl ekonomikos gaivinimo plano. Tai yra biudžetas, pritaikytas ne tik prie šiandienos realijų, bet ir rytojaus neapibrėžtumo. Tai plataus masto finansinė parama reformoms ir investicijoms. Naujai paskirto fondo tikslas – sušvelninti ekonominį ir socialinį koronaviruso pandemijos poveikį ir pasiekti, kad Europos ekonomika ir visuomenė būtų tvaresnės, atsparesnės ir geriau pasirengusios žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos iššūkiams ir galimybėms. Ar Lietuvos žemės ūkio ekonomika ir bendruomenė jau pasirengusios jos laukiamoms permainoms? Ar jau atsparios rinkos svyravimams ir gali garantuoti tvaraus, saugaus maisto užtikrinimą šaliai?“ Tai ištrauka iš Lietuvos ūkininkų sąjungos rašto, adresuoto LR Vyriausybei, paskelbusiai rekordinio trumpumo viešąsias rašytines konsultacijas dėl plano „Naujos kartos Lietuva“.
Iš Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonių fondo Lietuvai yra numatyta 2,225 mlrd. eurų dotacijų. ES Žaliojo kurso tėvu vadinamas ES Komisijos Viceprezidentas Frans Timmermans Europos Sąjungos ūkininkams yra pasakęs – žaliajai transformacijai skiriami dideli pinigai, vienas iš šaltinių ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonių fondas. Tuo tarpu Lietuvos Vyriausybė savo žemės ūkio sektoriui pinigų iš šio fondo neskiria nei euro. Pirštu baksnojama į Bendrosios žemės ūkio politikos fondą, kuris Lietuvai yra vienas skurdžiausių ES, o keliami iššūkiai vienodai dideli.
Balandžio 22 d. susitikime su ES žemdirbiais Europos Komisijos Žemės ūkio Komisaras J. Wojciechowski tarsi aidas antrino Komisijos viceprezidentui ir dar kartą pabrėžė, kad Bendrosios žemės ūkio politikos fondo žemės ūkiui keliamiems tikslams pasiekti neužteks. Jis pats yra ėmesis iniciatyvos formuojant ekonomikos gaivinimo fondą, kad žemės ūkis atsirastų ekonomikos atsparumo didinimo plane ir jo pagalba pradėtų žaliąją transformcija visų pirma strategijos „Nuo lauko iki stalo“ kontekste. Lietuvos Vyriausybės požiūris į reikalingas transformacijas žemės ūkyje ir galimus proveržius yra kitoks. Žemės ūkio ministro žodžiais tariant - „kas liko, tas liko“. O liko pelkėms.
Lietuvos ūkininkų sąjuga reaguodama į planą „Naujos kartos Lietuva“, pareiškė savo požiūrį į Vyriausybės pasirinkimus. LŪS narių nuomonė išsakyta Vyriausybei adresuotame rašte.
LŪS informacija