Pastebėjai laisvėj vilką, lūšį, lokį – informuok

Vilkas

(2019-09-06)

Vis dažniau girdime, kad ūkininkai neatsigina vilkų, puolančių naminius gyvulius, pastebi juos arti savo sodybų, ganyklų. Neretai išaiškėja, kad nuo vilkų nukentėjęs ūkininkas net nežino, jog apie tokius plėšrūnų antpuolius būtinai turi pranešti kreipiantis į savo rajono savivaldybę. Visi užpuolimai turi būti registruojami ne tik siekiant žalos atlyginimo. Nefiksuojant faktų, nebus pakankamai surinkta labai svarbios informacijos, įrodančios kad rajone vykstančios vilkų puotos nėra tik pavieniai atvejai, o yra pasikartojantys apsilankymai, plėšrūnai išties kelia labai rimtų problemų ūkininkams, jų populiaciją būtina valdyti. 

Fiksuoti plėšrūnų pastebėjimo faktus galima ir jiems dar nepridarius žalos. Aplinkos ministras 2018 m. spalio 18 d. įsakymu Nr. D1-892 yra nustatęs instrukcijas kaip kiekvienas asmuo, nesvarbu kas jis bebūtų, ištisus metus gali rinkti ir teikti informaciją apie jam žinomus faktus apie didžiųjų plėšrūnų (vilkų, lūšių ir rudųjų lokių) buvimą laisvėje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Taip yra kaupiami duomenys plėšrūnų populiacijos paplitimo nustatymui, apie jų populiacijos dydį (vilkų šeimų ir reprodukcijos atvejų skaičių) ir panašiai. O tokie duomenys būtini priimant pagrįstus sprendimus dėl vilkų populiacijos valdymo. Pranešti apie vilkų, lūšių ir rudųjų lokių buvimo ar pasirodymo vietą, jų padarytus nuostolius reikia užpildant nesudėtingą elektroninę anketą Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos tinklapyje rubrikoje „Žvėrių apskaita“. Tinklapyje yra ir mokomoji vaizdinė medžiaga, padedanti užpildyti anketą (ypač naudinga pildant pirmą kartą). Kiekvienam registruojamam faktui užpildoma atskira elektroninė anketa. Jeigu yra, prie anketos galima pridėti nuotraukų, vaizdo ar garso įrašų – įrodymai, pagrindžiantys registruojamą faktą. Registruojami bet kokie didžiųjų plėšrūnų buvimo laisvėje konkrečioje vietoje faktai, ypač šie: žuvusių didžiųjų plėšrūnų individų radimas, gyvų didžiųjų plėšrūnų stebėjimas, staugimas, teritorijos žymėjimas ir kitokie teritorinio elgesio požymiai, palikti pėdsakai, ūkinių gyvūnų ar naminių augintinių užpuolimas, didžiųjų plėšrūnų papjautų laukinių gyvūnų liekanų aptikimas.

Raginame ūkininkus ir kaimo vietovių gyventojus išnaudoti visas turimas galimybes ir aktyviai prisidėti renkant informaciją.

LŪS informacija

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį