Šienauti ir sutvarkyti pievą ne mažiau kaip du kartus

pieva

(2016-06-08)

Pagrindinis (be vėlavimų) žemės ūkio naudmenų plotų deklaravimas tiesioginėms išmokoms už 2016 m. gauti jau pasibaigė, tačiau pareiškėjų prisiimtų įsipareigojimų įgyvendinimas tik prasideda. 2016-ieji deklaravimo metai nemažai išbandymų žada pievas deklaruojantiems pareiškėjams. Dar deklaravimui neprasidėjus patvirtinta nauja deklaruojamų pievų priežiūros tvarka, taikoma nuo šių metų, o deklaravimui įsibėgėjus nustatyta tvarka dar kiek patikslinta (2016 m. birželio 3 d. žemės ūkio ministro įsakymas Nr. 3D-345). Visiems pareiškėjams taikomas pagrindinis reikalavimas įpareigoja pievas nušienauti ne mažiau kaip du kartus per metus (ne mažiau kaip vieną kartą – iki liepos 1 dienos ir ne mažiau kaip vieną kartą nuo liepos 2 dienos iki rugpjūčio 31 dienos). Tačiau, atsižvelgiant į pareiškėjo ūkininkavimo tipą, kai kuriems pareiškėjams gali galioti ir pritaikytosios pievų priežiūros sąlygos. Taigi, kaip tinkamai laikytis prisiimtų įsipareigojimų ir kokie reikalavimai kokiems pareiškėjams yra taikomi:
Jeigu Jūs esate pareiškėjas, kuris laiko žolėdžius ūkinius gyvūnus ir jų turite ne mažiau kaip 0,3 SG (sutartinio gyvulio) vienam deklaruojamam pievos hektarui, tai siekiant, kad neatsirastų papildomų sunkumų ganyti bei ruošti gyvuliams būtinus pašarus, ganiavą Jums leidžiama vykdyti viso sezono metu. Laikoma, kad atitinkate pievų priežiūros reikalavimus, jei ne vėliau kaip iki rugpjūčio 31 d. kiekviename deklaruotame pievos lauke yra ganyta (pastebimi ganymo požymiai) arba šie laukai yra nušienauti ir sutvarkyti. Jeigu iki liepos 1 d. dar nespėta nei šienauti, nei ganyti, tai nėra laikoma, kad reikalavimų neatitinkate. Jums nereikia pildyti „Pievų tvarkymo darbų registracijos žurnalo“.
Jeigu Jūs esate pareiškėjas, kuris taip pat laiko žolėdžius ūkinius gyvūnus, tačiau jų turi mažiau kaip 0,3 SG, bet daugiau kaip 0,1 SG vienam deklaruojamam pievos hektarui, tada Jums reikia laikytis tokių reikalavimų: šienauti ir sutvarkyti pievą ne mažiau kaip du kartus (ne mažiau kaip vieną kartą – iki liepos 1 dienos ir ne mažiau kaip vieną kartą nuo liepos 2 dienos iki rugpjūčio 31 dienos), jeigu konkrečiame pievos lauke neplanuojate ganyti; ne vėliau kaip iki liepos 1 dienos konkrečiame pievos lauke pradėti ganiavą. Ganymą tokiu atveju įrodo ganymo požymiai. Jeigu pradėjote ganyti iki liepos 1 dienos, tai nušienauti ir sutvarkyti tokį lauką iki tos pačios liepos 1 d. nėra privalu. Svarbu, kad šis laukas būtų nuganytas ir geros agrarinės būklės ne vėliau kaip iki rugpjūčio 31 d., t. y. visi lauko plotai turi būti ūkinių gyvūnų nuganyti, o nenuganyti plotai turi būti nušienauti ir sutvarkyti; pasirinktame deklaruojamame pievos lauke ir šienauti, ir ganyti. Jeigu pasirinktas toks mišrus pievos priežiūros būdas, tada būtina, kad iki liepos 1 d. pieva būtų nušienauta ir sutvarkyta, o vėliau – nuo liepos 2 d. iki rugpjūčio 31 d. dar ir visiškai nuganyta, t. y. visi lauko plotai turi būti ūkinių gyvūnų nuganyti, o nenuganyti plotai turi būti sutvarkyti; visais atvejais privalu pildyti „Pievų tvarkymo darbų registracijos žurnalą“. Šio žurnalo pildymo tvarka numatyta deklaravimo taisyklėse.
Jeigu Jūs esate pareiškėjas, kuris nelaiko žolėdžių ūkinių gyvūnų arba jų laiko nepakankamai (mažiau kaip 0,1 SG vienam deklaruojamam pievos hektarui), tada Jums reikia laikytis tokių reikalavimų: šienauti ir sutvarkyti pievą ne mažiau kaip du kartus (ne mažiau kaip vieną kartą – iki liepos 1 dienos ir ne mažiau kaip vieną kartą nuo liepos 2 dienos iki rugpjūčio 31 dienos); jeigu vis dėlto Jūsų deklaruojamame pievos lauke iki liepos 1 d. yra pradėta ganyti, Jums vis tiek reikės pasirūpinti, kad iki tos pačios liepos 1 d. visi lauko plotai būtų ūkinių gyvūnų nuganyti, o nenuganyti plotai – nušienauti ir sutvarkyti. Tokia pati tvarka galioja ir laikotarpiu nuo liepos 2 d. iki rugpjūčio 31 d., t. y. privalu dar kartą šį lauką nuganyti arba nušienauti ir sutvarkyti; pasirinktame deklaruojamame pievos lauke ir šienauti, ir ganyti. Jeigu pasirinktas toks mišrus pievos priežiūros būdas, tada būtina, kad iki liepos 1 d. pieva būtų nušienauta ir sutvarkyta, o vėliau – nuo liepos 2 d. iki rugpjūčio 31 d. dar ir visiškai nuganyta arba nušienauta, t. y. visi lauko plotai turi būti ūkinių gyvūnų nuganyti, o nenuganyti plotai turi būti nušienauti ir sutvarkyti; visais atvejais privalu pildyti „Pievų tvarkymo darbų registracijos žurnalą“. Šio žurnalo pildymo tvarka numatyta deklaravimo taisyklėse.
Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. 3D-897 (toliau – taisyklės) numatyta ir keletas kitų pasikeitimų, iš kurių svarbiausi yra šie: detalizuota pievų, kuriose augalai auginami sėklai, deklaravimo tvarka, numatant aiškius kriterijus, kada yra laikoma, jog deklaruotame plote augalai auginami sėklai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokiuose laukuose pievų priežiūros reikalavimai nėra taikomi.
Siekiant kuo didesnio skaidrumo skirstant ES paramos lėšas, į taisykles įtraukta nuostata dėl galimai neteisėtų sąlygų gauti paramą sukūrimo. Pareiškėjams arba paramos gavėjams, neteisėtai sukūrusiems sąlygas gauti paramą, parama nebus teikiama, o jau išmokėta paramos suma – susigrąžinama. Atitiktis šiam reikalavimui bus vertinama pagal Galimai neteisėtų sąlygų gauti paramą nustatymo metodiką, kuri bus tvirtinama atskiru žemės ūkio ministro įsakymu.
Taip pat dar kartą akcentuojama į ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių (EASV) reikalavimo užskaitai deklaruojamų pievų palaukių priežiūrai taikomus reikalavimus. Tokiems plotas yra leistinas vienintelis priežiūros būdas, t. y. žaliosios masės susmulkinimas ir tolygus paskleidimas visame palaukės plote, kadangi palaukėje, deklaruojamoje EASV tikslais, einamaisiais metais negali būti jokios gamybos.
Atkreiptinas dėmesys, kad išsamią ir nuoseklią prisiimamų įsipareigojimų įgyvendinti deklaruojamų pievų priežiūrą ir kitų įsipareigojimų tvarką nustato Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės, kurias kartu su vėliausiais pakeitimais galite rasti Žemės ūkio ministerijos interneto svetainėje: http://zum.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/tiesiogine-parama-2015-2020-m .

Apie teisingą pievų deklaravimą skaitykite http://zum.lrv.lt/lt/naujienos/kaip-deklaruoti-daugiametes-pievas-ir-ganyklas

ŽŪM informacija

Save

Save

Save

Save

Save

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį