Vasario mėnesio viduryje vykusiame Europos Parlamento Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje buvo balsuojama dėl dalies naujojo ES įstatymo teisės aktų projekto, liečiančio oficialių gyvūnų gerovės, veterinarijos, augalų sveikatingumo ir maisto bei pašarų patikrų reglamentavimą. Projekte siūloma apmokestinti ūkininkus ir žemės ūkio kooperatyvus už oficialių institucijų atliekamus patikrinimus.
COPA-COGECA politikos ekspertų informuotas ir reaguodamas į EP komiteto narių balsavimo rezultatus, Copa-Cogeca generalinis sekretorius Pekka Pesonen organizacijų vardu išreiškė susirūpinimą ir perspėjo, kad tokia tvarka nepriimtina žemdirbiams. Jis pabrėžė, kad Europos ūkininkai ir taip susiduria su vis didėjančiais iššūkiais, kuriuos atremti brangiai atsieina. Be to, pagal BŽŪP nuostatas žemdirbiai privalo laikytis eilės kompleksinių reikalavimų. Pasiūlytame dokumento projekte į tai neatsižvelgta, todėl žemdirbiai nesutinka su papildoma mokesčių našta.
Pasak P.Pesonen, sąskaitų administravimas ir siuntimas milijonams ūkininkų už kiekvieną atliekamą patikrinimą ar oficialią kontrolę institucijoms greičiausiai kainuotų daug daugiau nei būtų realiai surinkta per užkrautą mokestį. Ūkininkų pajamos dėl augančių gamybos kaštų, griežtų standartų laikymosi, brangių reglamentų įgyvendinimo ir taip mažesnės nei kitų maisto grandinės dalyvių, todėl papildomos išlaidos neturi būti nukeliamos ant ūkininko pečių.
Copa-Cogeca nariai pritaria efektyvios ir rizika pagrįstos kontrolės būtinybei, tačiau nerimauja, kad EP Aplinkos apsaugos komitetas savo balsavimu išbraukė iš šio reglamento apibrėžiamos kontrolės augalų reprodukcines medžiagas (sėklas) ir invazines augalų rūšis. Kyla pavojus ES siekiui užtikrinti augalų sveikatą ir saugią maisto grandinę. Ūkininkai visada pasisakė už jau esamos kontrolės taisyklių skaidrumą, sistemos tobulinimą ir supaprastinimą, ragino suderinti ją bei padaryti veiksmingą visose ES valstybėse narėse, vengiant dvigubų patikrų.
ES žemdirbių organizacijos COPA-COGECA ragina ES institucijas užtikrinti, kad žemdirbiai nebūtų apmokestinti papildomu mokesčiu.
Galutinis Europos Parlamento balsavimas dėl dokumento numatytas balandžio mėnesį vyksiančios plenarinės sesijos metu.
Straipsnį pagal COPA-COGECA organizacijų informaciją parengė LŪS tarptautinių ryšių koordinatorė Jovita Motiejūnienė