Copa-Cogeca grūdų ekspertai prognozuoja mažesnį derlių nei pernai

Cereals Aleksandravicius (2015-07-10)

Copa-Cogeca šiemet prognozuoja mažesnį ES grūdų derlių daugiausia dėl to, jog trūksta efektyvių augalų apsaugos priemonių nuo ligų ir kenkėjų, be to, regioną alina sausra.

Liepos 8 d. Briuselyje į darbo grupės posėdį susirinkę Copa-Cogeca javų augintojai iš ES šalių narių konstatavo: šiemet laukiamas ES grūdinių kultūrų derlius mažesnis 7,5 % lyginant su 2014 metais. Posėdžiuose  dalyvavęs LŪS atstovas Zigmantas Aleksandravičius teigė, kad Copa-Cogeca skaičiavimais, įvertinus šalių narių pateiktus duomenis, planuojama prikulti tik 296 milijonų tonų (pernai ES prikulta 320 mln. tonų.). „Intensyvus kūlimas dar neprasidėjęs, todėl galimas ir dar mažesnis derlius, tam įtakos turi ir oro sąlygos – per Europą besiritančios sausros ir karščio bangos,“ teigė M.Schulman, Copa-Cogeca javų darbo grupės pirmininkas.

Daugiausia ES žemdirbiai skundėsi tuo, kad rinkoje trūksta efektyvių augalų apsaugos produktų, galinčių padėti sustabdyti vabzdžių ir ligų plitimą javų laukuose. Javų augintojai kritikavo ilgai trunkančią pesticidų registravimo tvarką ir daugybę apribojimų jų naudojimui, ragino politikus rimtai peržiūrėti ES augalų apsaugos reglamentavimo tvarką bei skatinti naujų atsparesnių augalų veislių tyrimus.

Dėl nepalankių oro sąlygų planuojamas 10,6 % mažesnis ir šių metų rapsų derlius, viso galbūt sieksiantis tik 14 mln. tonų (pernai prikulta 15, 76 mln. tonų). Tokioms prognozėms didelės įtakos turi ne tik oro sąlygos, bet  ir neonikotinoidų naudojimo draudimas. Ir nors baltyminių augalų plotai ES šiemet išaugę, rapsų augintojai prognozuoja, kad jų neužteks gyvulių augintojams norint kompensuoti rapsų išspaudų praradimus dėl sumažėjusio rapsų derliaus.

Lietuvoje šiais metais grūdinėmis kultūromis apsėta 7,3 proc. daugiau ploto, nei pernai, o kviečiais apsėtas plotas išaugo net 16,8 proc. Be to, Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas prognozuoja ženklų grūdinių kultūrų derlingumo padidėjimą ir šių metų laukiamas derlius, instituto prognozėmis, turėtų penktadaliu viršyti pernykštį rezultatą bei siekti net 6,4 mln. t. Kviečių derliaus laukiama net 33 proc. didesnio nei pernai, rugių ir kvietrugių turėtų būti prikulta atitinkamai 26 proc. ir 22 proc. daugiau nei 2014 m., tuo tarpu prastesnio nei pernai laukiama miežių ir avižų derliaus. Palanki žiema, kaip niekad optimalios augalų vegetacijos sąlygos pavasarį Lietuvos žemdirbius džiugino, tačiau ES alinanti sausra neaplenkė ir mūsų krašto. Trūkstant lietaus ir svilinant kaitriai saulei ypač kenčia šalies rajonai pietuose, tačiau vėstančių orų prognozės įkvėpia vilties, kad bendri šalies rezultatai nebus blogiausi.

Straipsnį pagal COPA-COGECA informaciją parengė LŪS tarptautinių ryšių koordinatorė Jovita Motiejūnienė

KPF-LKT logo bendras 2013_MU1

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį