Žemdirbių šventėje Plungėje pasidžiaugta geriausiais

Plungė Drungilai

(2020-10-12)

Š.m. spalio 2 – osios vakarą į Žemaičių Kalvarijos Kultūros centrą susirinko Plungės rajono ūkininkai. Čia jie buvo pakviesti į tradicinę žemdirbių šventę, kurią kasmet organizuoja Lietuvos Respublikos ūkininkų sąjungos Plungės skyrius ir Plungės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyrius. Renginio metu apdovanoti geriausieji metų rajono žemdirbiai, pasidžiaugta per metus nuveiktais jų darbais ir subrandintu derliumi. Geriausius rezultatus per šiuos metus pasiekusius ūkininkus sveikino rajono valdžia, Seimo nariai, o taip pat nemenkas būrys glaudžiai su žemdirbių kasdieniu darbu ir problemomis susijusių tarnybų atstovai.

Iškilmingoje šventėje pagerbti konkurso „Metų ūkis“ laimėtojai ir dalyviai. Jau eilę metų konkurso tikslas nesikeičia – išrinkti pačius geriausius ūkius bei paskatinti kitus ūkininkus siekti pažangaus ūkininkavimo ir ekologinės pusiausvyros, geriau ir gražiau tvarkytis. Pasidžiaugta ne tik pažangiausiais, pavyzdingiausiais žemdirbiais, bet ir gražiausių rajono kaimo sodybų šeimininkais, bei ūkininkų ūkių sodybų šeimininkais.

Valdžios vyrams virusai nebaisūs

Šventinį vakarą eilėmis pradėjo Žemaičių Kalvarijos Kultūros centro vadovė Rima Jokubauskienė, o žemdirbių šventės simbolį – naujo derliaus duoną pašventino Žemaičių Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos vikaras Donatas Žukauskas. Palinkėjęs ūkininkams jų ūkių klestėjimo, visus esančius salėje pakvietė bendrai maldai.

Kad politikams ir svečiams nebaisūs jokie virusai buvo galima įsitikinti praėjusį penktadienį. Į šventinį vakarą jų prigūžėjo gausus būrys. Renginio vedėjai susirinkusiesiems pristatė Plungės rajono savivaldybės merą Audrių Klišonį, Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininką Andriejų Stančiką, Seimo narius Jurgį Razmą ir Joną Varkalį, Lietuvos Ūkininkų Sąjungos pirmininką Joną Talmantą, Lietuvos Ūkininkų Sąjungos Plungės skyriaus pirmininką Marijų Kaktį, kitus garbingus svečius.

Sveikinimo maratoną pradėjęs meras juokavo, jog sveikintojų ant scenos tiek daug, jog gali ir grindys neatlaikyti. Pasveikinęs žemdirbius su jų švente, pasidžiaugė stipriais rajono ūkiais. „Gamtinės sąlygos šiais metais leido dirbti ir uždirbti. Nors Plungė – tai ne vidurio Lietuva, žemė čia nėra derlinga, bet šie metai parodė, kad mūsų rajono žemdirbiai išmano savo darbą, yra darbštūs ir stiprūs“, – džiaugėsi ūkininkų sėkme.

Seimo narys A. Stančikas nenusileido merui A. Klišoniui ir sveikinimo kalbą taip pat pradėjo juokaudamas, jog norinčių pasveikinti ūkininkus prisirinko tiek daug, kad kalbų gali tekti klausytis iki pat ryto. O pajuokavęs surimtėjo… Sakė jog supranta, kad žemdirbiai visada gyvena su nerimu. „Nerimas niekur nedingo. Koks bus likęs ruduo, žiema, pavasaris ar vasara? Grūdai jau suberti į žemę…Tikėkimės, kad negandos ir ligos aplenks mūsų rajoną“, – ragino žemdirbius tikėti, kad gamta jų neskriaus ir kitąmet.

Sveikindamas ūkininkus J. Talmantas nedaugžodžiavo, sakė suspės kitais metais, kai jau bus politikas. Po sveikinimo žodžių padėkojo Žlibinų seniūnijos ūkininkams Rimai ir Vaclovui Pociams už jų šeimos ūkio puoselėjimą ir pažangų ūkininkavimą gyvulininkystės krypties ekologiniame ūkyje. Jiems LŪS pirmininkas įteikė padėkos raštą.

Gražiai besitvarkantys neliko nepastebėti

Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet, buvo tęsiama idėja, sodybų ir ūkininkų ūkių sodybų nugalėtojų neskirstyti vietomis. Visos konkurse dalyvaujančios sodybos yra unikalios, todėl suskirstyti jas vietomis sunku. Iš visų Plungės rajono seniūnijų buvo atrinktos trys pačios gražiausios sodybos. Tai Mildos Zofijos Lūžaitės ir Vytauto Lūžos Kulių seniūnijos, Kristinos ir Vaclovo Mitkų iš Babrungo seniūnijos, Gražinos ir Juozo Kesminų iš Žemaičių Kalvarijos seniūnijos.

 Šiais metais ūkininkai ne tik gerą derlių užaugino, bet surado laiko gražinti ir puošti savo sodybas. Gražiausiai savo sodybose besitvarkančiais ūkininkais pripažinti Diana ir Bronius Tamošauskai iš Šateikių seniūnijos, Audronė ir Arvydas Perminai iš Žemaičių Kalvarijos seniūnijos, Irena ir Valys Taučiai iš Kulių seniūnijos.

Nepastebėtas neliko ir jaunimas. Už senelių tradicijų puoselėjimą konkurso „Jaunasis ūkininkas“ laimėtojais tapo Nerijus Zobernis iš Stalgėnų seniūnijos, Renata ir Rimvydas Šimkai iš Paukštakių seniūnijos ir Donatas Pukinskis iš Šateikių seniūnijos. Pakviesti pasisakyti jaunieji ūkininkai buvo nedrąsūs. „Noriu padėkoti komisijai, kad mano darbas buvo įvertintas, taip pat seneliui, kad manimi patikėjo ir perleido savo ūkį man“, – sakė jaunasis ūkininkas, Alfonso Songailos anūkas, Donatas Pukinskis.

Kojas teks miklinti kitąmet

Žemdirbių šventė Plungės rajone vyko jau 27 – ąjį kartą. Tiek pat metų organizuojamas ir konkursas „Metų ūkis“. Šio konkurso laimėtojų paskelbimas – pati laukiamiausia šventės dalis. Įvertinus ūkininkavimo sritį, ūkio stabilumą, investicijas į jo plėtrą, inovacijas,  pirmoji vieta atiteko Renatai ir Sauliui Drungilams iš Nausodžio seniūnijos. Antroji vieta – Irmai ir Albertui Urbonams iš Babrungo seniūnijos, trečioji – Sandrai ir Donatui Kakčiams iš Žemaičių Kalvarijos seniūnijos.

„Visi sako, kad ūkininkai sensta, bet pažiūrėkite į „Metų ūkio“ konkurso laimėtojus…jų amžiaus vidurkis 45 metai. Reikia džiaugtis, kad turime pamainą, kad  mus pakeis jaunimas. Nereikia dejuoti, reikia jaunimą skatinti drąsiai žengti į priekį, ryžtingiau daryti investicijas ir tada ūkis eis į priekį“, – džiaugėsi konkurso nugalėtojais M. Kaktys.

Žemdirbių šventė – tai vienintelė proga metuose, kai gali susitikti visi rajono ūkininkai. Ne tik susitikti, bet ir pasidalinti džiaugsmais, vargais, bei patirtimi. Šįkart žemdirbiai pabūgo ir į renginį susirinko negausiai… o gal atsižvelgė į rekomendacijas nesibūriuoti? Puošnios suknelės ir kostiumai liko kabėti spintose, valsas nesušoktas, kojos nepramiklintos…Teks laukti geresnių laikų…

Renginį vedė, koncertavo, ir puikią nuotaiką dovanojo Renata ir Deivis Norvilai.

Nuotraukoje konkurso „Metų ūkis 2020″ I vietos nugalėtojai  Renata ir Saulius Drungilai.

Strapsnio ir nuotraukos autorė Nijolė Jankuvienė

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį