Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatyme Seimo atstatytai klaidai reikia Prezidentės palaikymo

EVF_traktoriai_laukai (8)

2018-04-27

Lietuvos Respublikos Seimas vakar, balandžio 26 d., priėmė Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisas. Taip sugrąžinta nuo 2014 m. gegužės 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d. galiojusi tvarka, kad perkant dirbamą žemę susijusiais asmenimis būtų laikomi tik sutuoktiniai bei tėvai ir jų nepilnamečiai vaikai. Iš karto po priėmimo Seimo nariai iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Lietuvos socialdemokratų partijos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijų bei Mišrios Seimo narių grupės kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę prašydami vetuoti  Seimo posėdyje priimtą Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo straipsnio pakeitimo įstatymo projektą.

Lietuvos ūkininkų nepritarė 2017 m. lapkričio 23 d. priimto Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo Nr. IX-1314 pakeitimo įstatymo pataisoms (toliau – Įstatymas), tačiau jam įsigaliojus nuo š.m. sausio 1 d. visus dar labiau nustebino punktas, dėl kurio iš viso nebuvo diskutuota, keičiant ir tobulinant Įstatymo nuostatas. Kiekvieną šių metų dieną sulaukdavome pasipiktinusių ūkininkų skambučių, jog ūkininkai nebegali įsigyti žemės. Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM rajonuose ir notarai jauniems žmonėms nebeleido pirkti žemės dėl Įstatymo 3 str. 5 dalies pasikeitusio traktavimo. Visos sandoryje dalyvaujančios pusės abejojo, ar įstatyme nėra įsivėlusi techninio pobūdžio klaida, kurią prašėme kuo greičiau taisyti. Kadangi niekas negalėjo paaiškinti, kodėl taip atsitiko, buvo pripažinta, jog tai galėjo būti techninio pobūdžio klaida, kai kalbos specialistai, redaguojant įstatymo tekstą, įterpė žodelius „“, kurie visiškai pakeitė įstatymo taikymą, pagal kurį tėvas (įtėvis) savo suaugusių vaikų (įvaikių) atžvilgiu neturi apribojimų, o suaugę vaikai (įvaikiai) savo tėvų (įtėvių) ir uošvių atžvilgiu yra apribojami.

Todėl mums tikrai nėra suprantamas Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ir kitų Seimo narių prašymas Prezidentei vetuoti vakar priimtas pataisas, kuriomis tebuvo atstatyta padaryta techninio pobūdžio klaida. Su šia pozicija kreipėmės į Lietuvos Respublikos Prezidentę, prašydami pasirašyti minėtą Seimo priimtą įstatymą, kad kuo greičiau būtų pašalinta sumaištis tarp norinčiųjų įsigyti žemės ūkio paskirties žemės ir suaugę vaikai (įvaikiai) savo tėvų (įtėvių) ir uošvių atžvilgiu nebūtų nepagrįstai apribojami. Taip pat dar kartą pasiūlėme daugiau dėmesio iš tiesų skirti mūsų eilę metų keliamoms Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisoms, kai dabartinė situacija leidžia stambiems investuotojams, spekuliantams pirkti žemes (tiesiogiai ar įsigyjant žemės ūkio sektoriuje veikiančius juridinius asmenis) per akcijas.

Parengė Lietuvos ūkininkų sąjungos administracija

Foto  autorius – „Agroakademija.lt“

Spausdinti straipsnį Spausdinti straipsnį